Polsko-niemiecka książka ze Słupska i Oranienburga

imageKsiążka przeznaczona dla kierowców polskich i niemieckich została wydana w słupskiej Szkole Policji. To jeden z efektów prowadzonej od kilkunastu lat współpracy z Wyższą Zawodową Szkołą Policji w Oranienburgu pod Berlinem. Wydawnictwo powstało w ramach projektu„Eksport dobrych praktyk, Polska-Niemcy, zaproszenie do bliższej międzyinstytucjonalnej współpracy zawodowej” wspieranego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Pozycja wydawnicza przygotowana w Słupsku skierowana jest do polskich i niemieckich kierowców poruszających się w strefie przygranicznej. W książce omówione są podstawowe przepisy ruchu drogowego obowiązujące w obu krajach. Czytelnik będzie miał również do dyspozycji niezbędnik opisujący dopuszczalne prędkości na poszczególnych obszarach i rodzajach dróg. Autorzy przedstawiają również najbardziej istotne różnice w przepisach ruchu drogowego na terenie obu krajów oraz wysokości mandatów.
Na tekstem książki pracowali wspólnie: podkomisarz Janusz Dwulit z Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego Szkoły Policji w Słupsku oraz Małgorzata Müller i Kay Kammann, wykładowcy Szkoły Policji w Oranienburgu.

Równolegle z ukazaniem się książki wydrukowano także broszury informacyjne (ulotki) wydane w obu językach, krótko charakteryzujące, w jaki sposób przebiega kontrola drogowa oraz wskazówki dla kierującego dotyczące jego zachowania się podczas kontroli drogowej. Działania związane z wydaniem obu pozycji koordynował Zespół Wsparcia Dydaktycznego. W ramach współpracy szkół z Oranienburgu i Słupska wcześniej wydano także słowniczki z fachowymi policyjnymi zwrotami w obu językach; przygotowano również specjalne filmy video ukazujące pracę Policji obu krajów.

Realizacja wspólnych projektów szkół z Oranienburga i Słupska nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego, którego udzieliła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Fundacja od kilku lat wspomaga inicjatywy polskich i niemieckich policjantów ze Szkoły Policji w Słupsku i Wyższej Zawodowej Szkoły Policji Landu Brandenburgia w Oranienburgu.

W ramach obustronnego porozumienia między Szkołami Policji Słupsku i Oranienburgu corocznie odbywa się kilka wymian zawodowych zarówno kadry, jak i słuchaczy obu szkół. Ponadto policjanci naszej Szkoły uczestniczą w corocznych seminariach zawodowych dla policjantów służb przygranicznych. Każdego roku w Szkole Policji w Słupsku odbywają się warsztaty dla policjantów niemieckich z zakresu stosowania wybranych przepisów prawa polskiego.

Książka oraz ulotka są dostępne do pobrania na stronie naszej e-Biblioteki

Zobacz nasz e-księgozbiór (wejście)

(3.12.2012)