Zatrzymanie i kontrola osobista

image Interpretacja przepisów dotyczących zatrzymania, doprowadzenia, przeszukania i kontroli osobistej osoby - była tematem warsztatów, w których uczestniczyli wykładowcy słupskiej Szkoły Policji. Spotkanie, które odbywało się w Polańczyku (podkarpackie) zostało zorganizowane przez Szkołę Policji w Katowicach przy współudziale Komendy Głównej Policji.

W warsztatach udział wzięli wykładowcy ze wszystkich polskich szkół policyjnych. Szkołę Policji w Słupsku reprezentowali: asp. Marcin Jaworski z Zakładu Służby Kryminalnej oraz sierż.sztab. Artur Winnicki z Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego. Podczas obrad głos zabierali przedstawiciele Szkół Policji oraz zaproszeni goście, którzy na co dzień realizują zadania z zakresu konwojowania i doprowadzania, a także przedstawiciele Wydziałów Kontroli, którzy realizując swoje obowiązki służbowe, w praktyce stykają się z taką problematyką.

Tematem wiodącym warsztatów, było wypracowanie wspólnego stanowiska na podstawie obowiązujących przepisów prawa związanego z procedurą zatrzymania, doprowadzenia osoby oraz przeszukania i kontroli osobistej celem ujednolicenia i standaryzacji kształcenia w tym zakresie na jednakowym poziomie w szkolnictwie policyjnym. Wykładowcy omawiali tematy dotyczące podstaw prawnych i faktycznych - od aspektów teoretycznych, po kwestie praktyczne.

Uczestnicy warsztatów przyjęli wspólne stanowisko dotyczące zmiany przepisów (w tym Ustawy o Policji), które przekazane zostaną do Biura Prawnego Komendy Głównej Policji, natomiast sprawozdanie i wnioski z przyjętych rozwiązań zostaną rozesłane po ich zredagowaniu i prawnej akceptacji do uczestników warsztatów, w celu wykorzystania w procesie dydaktycznym lub innych działaniach Szkół Policji.

(3.7.2014)