Aktualności

Sportowe sukcesy naszych wykładowców

Sportowe sukcesy w różnych dyscyplinach odnoszą wykładowcy Szkoły Policji, którzy w czasie wolnym od służby trenują podnosząc jednocześnie poziom swojego wyszkolenia zawodowego i kondycję fizyczną.

______________ STRZELANIE

imageReprezentant naszej Szkoły już tradycyjnie stanął na podium podczas Ogólnopolskich Zawodów Strzeleckich Służb Mundurowych. Impreza odbywała się pod patronatem honorowym Komendanta Głównego i była elementem obchodów 60-lecia Szkoły Policji w Pile. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczył podinsp. Piotr Salamonik z Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego. W trzyosobowej ekipie wystartowali również nadkom. Roman Jagielski i podkom. Sylwester Siembrzuch.

Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach strzeleckich. Strzelanie nr 1 polegało na oddaniu 10 strzałów w ciągu 3 min do tarczy z odległości 20m i 10 strzałów z odległości 30m. W strzelaniu nr 2 zawodnicy strzelali do czterech tarcz z odległości odpowiednio: 20m, 15m, 10m i 7m w postawie klęczącej, stojącej, leżącej i stojącej z jednej ręki. Do każdej z tarcz należało oddać po trzy strzały w łącznym czasie 65 sekund. Samo strzelanie odbywało się z 30-metrowym dobiegiem i z wykorzystaniem osłon.

______________ KOLUCHSTYL

imageDobrą formę zaprezentował mł.asp. Robert Małecki z Zakładu Interwencji Policyjnych, który wystartował w Koszalinie podczas Mistrzostw Polski Koluchstyl. Wykładowca naszej Szkoły doszedł do półfinału w swojej kategorii wagowej i ostatecznie zdobył III. Miejsce. Co ciekawe, swoja sportową pasja Robert Małecki zaraził także swojego syna - Arkadiusza, który w tych samych mistrzostwach, w swojej kategorii wagowej również wywalczył III. miejsce. Na co dzień mł.asp. Robert Małcecki kształci słuchaczy szkoły w zakresie technik interwencji policyjnych.

Koluchstyl to walka sportowa i samoobrona o szerokim wachlarzu zastosowania. Wiele technik w stójce to dźwignie wykonywane po ataku przeciwnika. Są również uderzenia na punkty witalne. Jest to połączenie technik zaczerpniętych z różnych stylów oraz kilka technik autorstwa twórcy stylu - Wiesława Kolucha, reprezentanta Kadry narodowej Judo i wielokrotnego medalisty Mistrzostw Polski w latach 1981-87. W samoobronie Koluchstyl używa się szerokiego arsenału technik walki oraz broni, w odmianie sportowej zawodnicy walczą ze sobą tylko w parterze.

______________ BRAZYLIJSKIE JIU-JITSU

imageSukcesy trenerskie odnosi natomiast inny wykładowca Zakładu Interwencji Policyjnych – podkom. Damian Bartnicki, który po służbie jest trenerem brazylijskiego jiu-jitsu w klubie „Serpentes”. Podczas odbywającego się w Luboniu koło Poznania IV Pucharu Polski zawodnicy trenowani przez Bartnickiego zdobyli dwa złote, dwa srebrne i jeden berązowy medal. Sukces podopiecznych naszego wykładowcy jest tym większy, że w zawodach wystartowało ponad 600 zawodników.

Brazylijskie jiu jitsu charakteryzuje się walką przeciwników w parterze. Walczący zawodnik sprowadza przeciwnika do parteru i po zastosowaniu odpowiednich technik doprowadza do założenia ostatecznego chwytu lub dźwigini, które wywołują u przeciwnika ból nie do zniesienia lub utratę przytomności. Walka na macie odbywa się w tak zwanym zwarciu, a zawodnicy nie stosują uderzeń. Jest to sztuka walki, która pozwala na pokonanie przeciwnika, bez wyrządzania mu uszczerbku na zdrowiu.

Podkomisarz Damian Bartnicki na co dzień uczy policjantów elementów sztuk walki, które mogą być wykorzystane podczas interwencji do obezwładnienia osób agresywnych i niebezpiecznych.

(7.10.2014)

Powrót na górę strony