Active shooter w przyziemiu Szkoły Policji

image Intensywnie przebiega szkolenie w nowych obiektach symulacyjnych Szkoły Policji. W „Przyziemiu 2” warsztaty z zakresu ratownictwa taktycznego zorganizowano dla funkcjonariuszy wchodzących w skład kontyngentu EULEX. Ćwiczenia miały na celu zgranie poszczególnych plutonów podczas realnej akcji bojowej, w sytuacji zagrożenia „active shooter".

Policjanci mieli za zadanie udzielić pomocy rannym funkcjonariuszom znajdującym się w budynku, do którego wszedł wcześniej nieznany mężczyzna ubrany w policyjny mundur i zaczął strzelać do osób znajdujących się w pomieszczeniach.
Do realizacji założenia wykorzystano jeden z nowoczesnych kompleksów pomieszczeń symulacyjnych - „Przyziemie 2”. Dodatkowym utrudnieniem, był komunikat podany w trakcie ćwiczeń przez system głośników, informujący o konieczności natychmiastowego przerwania akcji i ewakuacji z uwagi na fakt podłożenia w jednym z pomieszczeń materiałów wybuchowych.

Nad przebiegiem działań czuwali wykładowcy Szkoły i dowódcy kontyngentu, którzy z pomieszczenia audiowizualnego obserwowali działania pododdziałów. W ćwiczeniach wykorzystano również element zadymienia, zaciemnienia i pulsacyjne światła, aby utrudnić działania ratunkowe policjantom.
Wykorzystanie nowych technik umożliwiło wdrożenie odpowiedniej dynamiki ćwiczeń w zależności od miejsca przebywania poszczególnych grup, jak również stopnia realizacji działań.

Warsztaty zorganizował podkom. Krzysztof Zieliński i sierż.sztab. Michał Kurdziel. Pomoc w szkoleniu z zakresu obsługi nowoczesnego sprzętu monitorującego zapewnili policjanci z Wydziału Teleinformatyki.

(10.2.2014)