System Wczesnej Interwencji

image W warsztatach poświęconych Systemowi wczesnej Interwencji (SWI) uczestniczyli przedstawiciele kadry kierowniczej słupskiej Szkoły Policji. Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich Szkół Policji, odbyło się w Szklarskiej Porębie.

Celem spotkania było rozwijanie umiejętności kształtowania standardów zawodowych w jednostkach szkoleniowych Policji poprzez właściwe reagowanie na niepożądane zachowania podwładnych. Przedstawiciele kadry kierowniczej Szkół Policji doskonalili umiejętności szybkiego rozpoznawania nieprawidłowych zachowań i podejmowania skutecznych działań w celu zapobieżenia ich eskalacji, mogącej wymagać działań formalnych (dyscyplinarnych, karnych).

Jednym z podstawowych narzędzi Systemu Wczesnej Interwencji jest rozmowa, której podstawowym założeniem jest zmiana zachowania podwładnego zgodnie ze standardami panującymi w danej jednostce. SWI odnosi się do obszarów zarządzania wiedzą, informacjami i rozwojem organizacji. Zarządzanie organizacją, między innymi w celu przeciwdziałania nieprawidłowościom oraz kształtowania standardów zawodowych, leży w kompetencjach kadry kierowniczej, tym samym to ona stała się adresatem tworzonego systemu.

Fakt wdrażania przez polską Policję Systemu Wczesnej Interwencji, jako systemu mającego na celu przeciwdziałanie nieprawidłowościom, znalazł odzwierciedlenie w dokumentach rządu RP przekazywanych organizacjom międzynarodowym (raport dla Rady Praw Człowieka NZ, Sprawozdanie dla Rady Europy) oraz w dokumentach sejmowych (odpowiedź podsekretarza stanu MSWiA na zapytanie nr 9479).
Kadrę kierowniczą Szkoły Policji w Słupsku reprezentowali podczas warsztatów: kierownik Sekcji Administracyjno-Gospodarczej - podinsp. Elżbieta Kotecka oraz kierownik Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego – mł.insp. Maciej Kalinowski.

(8.7.2014)