"Prewencja, ale inaczej" - finał 2013

image„Prewencja, ale inaczej” - to hasło turnieju szkół gimnazjalnych, w którego przygotowaniu uczestniczyli instruktorzy i słuchacze słupskiej Szkoły Policji. Impreza finałowa odbyła się w środę, w nowoczesnej hali sportowej słupskiego Gimnazjum nr 4 im. Orła Białego.

W turnieju udział wzięły reprezentacje uczniów szkół gimnazjalnych ze Słupska, a także Kobylnicy i Sycewic. Kilkuset młodych ludzi rywalizowało ze sobą w konkurencjach sportowych, quizach, a także oglądało przygotowane dla nich scenki i pokazy. Przebieg rywalizacji sportowej polegał w tym roku na pokonywaniu toru przeszkód, podobnego do tego, który pokonują osoby ubiegające się do przyjęcie w szeregi Policji.
Policjanci naszej Szkoły zaprezentowali uczniom techniki obezwładniania osób z niebezpiecznymi narzędziami, a także wybrane techniki samoobrony. Prezentacja słuchaczy zawierała także elementy ukazujące posługiwanie się pałką Tonfa oraz elementy brazylijskiego Jiu-jitsu. Układ pokazów przygotowali instruktorzy Zakładu Interwencji Policyjnych pod kierunkiem podkom. Damiana Bartnickiego i podkom. Daniela Krenca, który na żywo komentował poszczególne działania słuchaczy.

W założeniu „Prewencja, ale inaczej” ma pokazywać młodym ludziom, jak należy zachować się w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych. Pokazuje również, że funkcjonariusze służb mundurowych, jak na przykład Policja czy Straż Miejska, służą młodym ludziom w pierwszej kolejności pomocą, a dopiero w dalszej kolejności są przedstawicielami organu nakładającego represje.

W trakcie rywalizacji sportowej przedstawiciele wszystkich drużyn pisali również specjalny test prewencyjny przygotowany przez wykładowcę Szkoły Policji kom. Damiana Kwiatkowskiego z Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego. Test zawierał 15 pytań, a czas jego rozwiązania wynosił półgodziny. Do każdego pytania przygotowano trzy odpowiedzi, z których tylko jedna była prawidłowa. Oto kilka z pytań, na które odpowiadali gimnazjaliści.

Sposób mówienia, wyrażający negatywny stosunek do różnych grup społecznych to:
- obojętność wobec innych
- mowa nienawiści
- liberalizm

Prowadząc czynności ratunkowe w przypadku krwotoku z kończyny, zastosujesz:
- opatrunek uciskowy
- plaster z opatrunkiem
- dezynfekcję rany spirytusem

Produkowanie narkotyków na własne potrzeby jest:
- niedozwolone i podlega karze
- dozwolone, jeśli jest robione ze słomy makowej
- dozwolone, ale po uzyskaniu zezwolenia właściwego organu

Szkoła Policji w Słupsku praktycznie od początku istnienia turnieju „Prewencja, ale inaczej” bierze udział w przygotowaniach, a następnie realizacji finałowych rozgrywek.

(20.3.2013)