Aktualności

Przeciwko handlowi ludźmi

image W ramach obchodów jako „Europejskiego dnia przeciwko Handlowi Ludźmi” (18.X) słuchacze i kadra Szkoły Policji uczestniczyli w specjalnym wykładzie, który zorganizowano w szkolnej auli. Problem ten dotyczy wszystkich państw starego kontynentu, w tym również Polski.

Tematyka handlu ludźmi poruszana jest w szkole Policji w Słupsku w trakcie zajęć ze słuchaczami. O zagadnieniach z tym związanych mówią policyjni wykładowcy. Święto to obchodzone jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w związku z potrzebą nagłaśniania problemu jakim jest przestępstwo handlu ludźmi.

Swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu zwalczania tego procederu podzieliła się Pani nadkom. Elżbieta Żelichowska- Litka - koordynator ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi z Wydziału Kryminalnego KWP w Gdańsku. Potrzeba taka zauważana jest zarówno w naszym kraju, jak i w całej Europie.
Obchody Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi wkomponowują się w przyjęty w dniu 20 maja 2013 roku przez Radę Ministrów – Krajowy Plan Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2013-2015 oraz są zgodne z Dyrektywami Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie zapobiegania handlowi ludźmi i zwalczania tego procederu oraz ochrony ofiar.

Podczas obchodów tego dnia przekazywane są informacje o bezpiecznym podejmowaniu pracy poza granicami Polski, o środkach ostrożności przy wyborze ofert, ale też informacje gdzie można uzyskać pomoc w razie zaistnienia takiego zdarzenia. Organom ścigania przekazywane są informacje dotyczące postepowania w przypadku ujawnienia handlu ludźmi, sposób rozmowy z potencjalna ofiara handlu ludźmi oraz informacje na temat instytucji pomocowych działających w tym zakresie.

Działalność zorganizowanych grup przestępczych w celu osiągnięcia korzyści materialnych poprzez „handel ludźmi” jest niezwykle trudna do wykrycia. Zwalczanie tego rodzaju przestępczości wymaga od policjantów szczególnego przygotowania oraz umiejętności prowadzenia rozmów z osobami, które znalazły się w bardzo trudnym położeniu.

(20.10.2014)

Powrót na górę strony