Słuchacze z wizytą w sądzie

image Słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego obserwują przebieg rozpraw w słupskim Sądzie Rejonowym. Dzięki takim wizytom młodzi policjanci mogą zapoznać się z przebiegiem rozprawy i poznać sposób zachowania się poszczególnych osób oraz ich role w przewodzie sądowym.

W trakcie jednej z ostatnich wizyt policjanci zasiedli w ławach dla publiczności obserwując przebieg spraw dotyczących wykroczeń. Słuchacze mieli możliwość zaobserwować jak przebiegają poszczególne etapy rozprawy, jak wygląda przesłuchanie obwinionego i później jego aktywna rola w procesie.
Największe wrażenie na młodych policjantach zrobiły przesłuchania świadków, którymi byli również policjanci, ich starsi koledzy. Sędzia prowadząca sprawę podkreśliła ważną rolę oskarżyciela publicznego w postępowaniu w sprawach o wykroczenia. W przerwach pomiędzy wokandami uczulała również młodych policjantów na konieczność starannego wykonywania pierwszych czynności na miejscu interwencji.

Dzięki wizycie w sądzie słuchacze w sposób praktyczny poznają procesowe prawo wykroczeń realizowane podczas szkolenia. Ponadto młodzi adepci sztuki policyjnej zobaczyli jak powinien zachować się w sądzie policjant wezwany w charakterze świadka.
W tym miesiącu dodatkowo zaplanowane są również wyjścia do sądu słuchaczy kursu specjalistycznego dla policjantów pełniących funkcję oskarżyciela publicznego.

(7.3.2014)