Przed EURO 2012 - podsumowanie

image Zakończyła się druga część seminarium zorganizowana przez słupskich wykładowców w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, która odbywała się w dniach od 17 do 20 listopada br. i poświęcona była zaprezentowaniu niemieckim kolegom przygotowań polskiej Policji do zabezpieczenia bezpieczeństwa podczas rozgrywek EURO 2012. Pierwsza część seminarium odbywała sie w słupskiej Szkole Policji.

W ramach 2-giej części seminarium duże zainteresowanie wśród niemieckich policjantów wzbudziła informacja o osiemnastu policyjnych przedsięwzięciach jakie realizuje za pośrednictwem Głównego Sztabu polska Policja. Łącznie składa się na to 1231 zadań związanych z EURO 2012. 591 z nich zostało już zrealizowanych, 443 są w trakcie realizacji a 198 zadań zostanie wdrożonych w chwili ogłoszenia wyników losowania grup i rozstawienia drużyn.

Pobyt w legionowskim Centrum Szkolenia Policji nie był przypadkowy. To właśnie tam jest na ukończeniu nowoczesne Centrum Dowodzenia Operacją, w tym także Centrum Wymiany Informacji. Wspomniane centrum wyposażane jest w niezbędne sprzęty biurowe i techniczne tak, aby w przyszłym roku można było rozpocząć pierwsze ćwiczenia na stanowiskach.
W Centrum Dowodzenia Operacją zlokalizowani zostaną: Dowódca Operacji UEFA EURO 2012, Szef Sztabu Dowódcy Operacji, który współpracować będzie z Zespołem Meldunkowo-Informacyjnym i Centrum Operacyjnym KGP. Dodatkowo Szef Sztabu będzie otrzymywał informacje od Koordynatora Centrum Dowodzenia i Koordynatora Centrum Wymiany Informacji.

Niemieccy goście mieli możliwość bezpośredniego zapoznania się z koncepcją zabezpieczenia bezpieczeństwa na stadionach w zakresie wykorzystania stewardów, którzy zostali już w większości przeszkoleni i przygotowani przez angielską federację piłki nożnej. W dalszej części uczestniczyli w kaskadowych szkoleniach, które zostały zrealizowane we wszystkich miastach organizatorach EURO 2012 w Polsce.
Steward odpowiedzialny będzie za udzielanie pomocy i przekazywanie najważniejszych informacji osobom uczestniczącym w imprezach odbywających się na stadionach UEFA EURO 2012 i w miejskich strefach kibiców. Stewardzi będą kontrolować bilety, przeglądać bagaże, udzielać informacji o lokalizacji punktów gastronomicznych czy toalet, wskazywać gościom właściwe miejsce w sektorze. Dzięki odbytym szkoleniom każdy steward będzie również w stanie udzielić fachowej pomocy osobie niepełnosprawnej czy pokierować ewakuacją sektora. W przeciwieństwie do służb porządkowych, zadaniem stewardów nie będzie natomiast podejmowanie siłowej interwencji wobec naruszających przepisy kibiców.

Niemieccy policjanci mieli możliwość zapoznać się ze stanem przygotowań stadionu Narodowego i obserwować realizację jednego z bezpośrednich zadań służb porządkowych i informacyjnych oraz Policji podczas meczu rozegranego na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie pomiędzy drużynami Legią i Lechią Gdańsk.
Równie ważne informacje przekazali przedstawiciele: miasta Warszawy i spółki UEFA EURO 2012, w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i zrealizowanych inwestycji oraz zakupów na potrzeby sprawnego i spokojnego przeprowadzenia blisko miesięcznej imprezy.
Policjanci niemieccy byli pod dużym wrażeniem prowadzonych przygotowań przez stronę Polska i zadeklarowali dalszą chęć współpracy i pomocy.

O pierwszej części seminarium, która odbywała się w słupskiej Szkole Policji, można przeczytać tutaj.

(24.11.2011)