Wykładowcy Szkoły Policji z wizytą w Niemczech - cz.2

image„Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji wykładowców Szkoły Policji w Słupsku w zakresie służby patrolowo interwencyjnej” to temat przewodni seminarium zorganizowanego we Frankfurcie nad Odrą w ramach programu Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie”. Dziś przedstawiamy drugą część relacji z tej wizyty.

W czwartym dniu pobytu przedstawicieli naszej Szkoły we Frankfurcie nad Odrą odbył się wykład na temat pościgu transgranicznego oraz omówione zostały zasady działania systemu KTS, który wykorzystywany jest przez Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy w Świecku przy organizacji działań związanych z pościgiem transgranicznym. Następnie cała grupa udała się do Świecka na przejście graniczne, gdzie mieści się siedziba Centrum, tam przedstawiono zakres współpracy polskiej i niemieckiej Policji.
Następnym punktem był przejazd do Szkoły Policji w Oranienburgu, gdzie nasi wykładowcy mieli możliwość zapoznać się z bazą dydaktyczną tamtejszej szkoły. Zwiedziliśmy między innymi komisariat szkoleniowy, salę z obiektami symulacyjnymi i bibliotekę. Na trenie szkoły odbyło się również spotkanie z Prezydentem Szkoły. W dalszej części dnia wykładowcy udali się do Berlina, gdzie zwiedzili centrum dowodzenia oraz muzeum Policji w Berlinie. Na zakończenie grupa udała się do centrum Berlina, gdzie jak co roku w grudniu odbywa się kiermasz świąteczny.

W ostatnim dniu nasi koledzy mieli okazję wysłuchać kilku wykładów, w trakcie których omówiono możliwości i zasady działania systemu poszukiwania numerów rejestracyjnych PG Kesy, możliwości zakłócania sygnału GPS, sposoby wyszukiwania telefonów komórkowych oraz szanse i ryzyka internetu. Zwrócono tutaj szczególną uwagę na zagrożenia, jakie mogą wyniknąć z korzystania z internetu.
Ostatni wykład poświęcony został problematyce związanej z udzielaniem pomocy psychologicznej policjantom po różnych trudnych zdarzeniach. Takiej pomocy udziela policjantom specjalna grupa, w skład której wchodzą psycholodzy różnych służb oraz ksiądz.

Na zakończenie dokonano podsumowania całego seminarium, każdy z uczestników miał możliwość podzielić się własnymi spostrzeżeniami. Policjanci ze strony polskiej oraz niemieckiej zgodzili się z tym, że wymiana doświadczeń zawodowych pomiędzy służbami mundurowymi obu państw jest niezwykle ważna i cenna. Dzięki takim spotkaniom można się przekonać że pomimo tego że dzieli nas granica, język, oraz przepisy to podstawowy cel działania Policji jest niezmienny - ochrona życia i zdrowia ludzi oraz ich mienia.

Logo programu.

Leonardo da Vinci - "Uczenie się przez całe życie".
Przeczytaj więcej informacji o programie.

Realizacja wspólnych projektów policyjnych Szkoły Policji w Słupsku i Policji Landu Brandenburgia odbywa się w ramach projektu Komisji Europejskiej „Leonardo da Vinci – Uczenie się przez całe życie”.

(11.12.2012)