Aktualności

Pożeganaliśmy Tadeusza Mazowieckiego

imageSłużba dyżurna Szkoły Policji opuściła w niedzielę, do połowy masztu, flagę państwową powiewającą na głównym budynku dydaktycznym. Niedziela była dniem żałoby narodowej po śmierci premiera Tadeusza Mazowieckiego. Pierwszy niekomunistyczny premier zmarł nad ranem 28 października. 3 listopada, w niedzielę, w dniu pogrzebu, prezydent Bronisław Komorowski ogłosił żałobę narodową na terenie całego kraju.

imageTadeusz Mazowiecki zapisał się w historii Polski między innymi jako pierwszy niekomunistyczny premier III Rzeczypospolitej. Po zwycięstwie Komitetu Obywatelskiego w wyborach czerwcowych w 1989 roku, stał się jednym z kandydatów na premiera rządu. 24 sierpnia 1989 roku został przez Sejm powołany na urząd premiera, a 12 września rząd został powołany. Był to pierwszy rząd po tej stronie pękającej, ale nadal istniejącej żelaznej kurtyny, którym kierował polityk niekomunistyczny, a większość ministrów była związanych z dotychczasową opozycją.

Rząd Mazowieckiego kładł fundamenty pod budowę demokratycznego państwa. Reformował gospodarkę, przywrócił niezależność polskiej polityce zagranicznej, doprowadził do uznania polskiej granicy zachodniej przez jednoczące się Niemcy, przeprowadził zmianę nazwy państwa na Rzeczpospolita Polska oraz rozpisał wybory samorządowe.

W grudniu 1990 roku Mazowiecki przegrał rywalizację w wyborach prezydenckich, a rząd ustąpił. Stworzył wówczas Unię Demokratyczną i kierował nią, następnie Unią Wolności, do 1995 roku. Od 1991 do 2001 roku był posłem na Sejm, przewodniczył między innymi Komisji Konstytucyjnej i Komisji Integracji Europejskiej.

W 1992 roku Tadeusz Mazowiecki został specjalnym sprawozdawcą Komisji Praw Człowieka ONZ w byłej Jugosławii. Próbował alarmować świat o zbrodniach, które się tam dokonywały. Ustąpił w 1995 roku na znak sprzeciwu wobec bierności społeczności międzynarodowej.

W 1997 roku Mazowiecki należał do współautorów Konstytucji RP i był głównym autorem preambuły jej otwierającej. W 2010 został doradcą Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Zmarł nad ranem 28 października, został pochowany w niedzielę, 3 listopada, na cmentarzu w Laskach pod Warszawą.

Pełen biogram premiera Mazowieckiego opracowany przez prof. Andrzeja Friszke można przeczytać tutaj.

(3.11.2013)

Powrót na górę strony