Polsko-niemiecka policyjna współpraca

imagePrzedstawiciele współpracujących ze sobą Szkół Policji ze Słupska i Oranienburga uczestniczyli w międzynarodowej konferencji poświęconej możliwościom bezpośredniego współdziałania pomiędzy władzami polskimi i niemieckimi w aspekcie bezpieczeństwa regionalnego.

Konferencja odbyła się w Świecku, a patronat honorowy nad całym przedsięwzięciem objął Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie. Szkołę Policji w Słupsku reprezentował komendant insp. Jacek Gil wraz ze swoim zastępcą insp. Witoldem St. Majchrowiczem. Ze strony Wyższej Zawodowej Szkoły Policji w Oranienburgu w spotkaniu udział wzięła wiceprezydent Szkoły dr Marita Heydecke.

Polsko-niemiecka konferencja zorganizowana została już po raz piąty. Co roku przedstawiciele służb polskich i niemieckich, które na co dzień zajmują się bezpieczeństwem, porządkiem i ściganiem osób łamiących prawo, podsumowują dotychczasową współpracę, a także przedstawiają plany związane z dalszymi wspólnymi działaniami transgranicznymi. Wspólne polsko-niemieckie doświadczenia to między innymi kontrole drogowe \międzynarodowych patroli oraz zwalczanie przestępczości kryminalnej przeciwko mieniu po obu stronach Odry.

Osobnym punktem konferencji było wystąpienie poświęcone międzynarodowym szkoleniom policyjnym widzianym z perspektywy Szkoły Policji Landu Brandenburgia w Oranienburgu. Wiceprezydent Szkoły dr Marita Heydecke przedstawiła zakres szkolenia niemieckich policjantów w kontekście współpracy z policjantami polskimi. Międzynarodowe współdziałanie zostało przedstawione na przykładzie kontaktów ze Szkołą Policji w Słupsku, która na specjalistycznych kursach kształci oprócz polskich - również policjantów niemieckich, którzy w przyszłości pełnić będą służbę z polskimi kolegami w pasie transgranicznym.

(16.5.2013)