Wykładowca Szkoły na stażu Combat 56

image Wykładowca Szkoły Policji wziął udział w regionalnym stażu systemu „Combat 56”. W zajęciach uczestniczyli zarówno przedstawiciele służb mundurowych, jak i osoby cywilne, które na co dzień trenują różne sztuki i techniki walk wręcz. Kilkudniowe zajęcia odbywały się w Szczecinie.

Zajęcia prowadzili instruktorzy systemu Combat 56, w tym jego twórca mjr rez. Arkadiusz Kups wywodzący się z nieistniejącego już batalionu szturmowego w Dziwnowie. W początkowej wersji System Combat 56 był zbiorem technik przeznaczonych do eliminacji przeciwnika, ale w takiej formie był mało uniwersalny i nieprzyswajalny w innych strukturach. Postrzegany był jako zbiór najbardziej brutalnych i morderczych technik użytecznych tylko w działaniach wojennych. Rozbudowa systemu skupiła się na opracowaniu bezpiecznych i prostych technik samoobrony wykorzystywanych w kilku schematach ruchowych w różnych sytuacjach zagrożeń.
W szczecińskich warsztatach uczestniczył wykładowca zakładu Ogólnozawodowego słupskiej Szkoły Policji sierż.sztab. Michał Kurdziel. Zdobyta tam wiedza i umiejętności będą wykorzystywane teraz podczas szkoleń specjalistycznych, które są realizowane w Szkole Policji.

Nadrzędnym celem systemu Combat 56 jest prostota i skuteczność. Szokuje on racjonalnym podejściem do psychologii przetrwania i niewielką ilością schematów ruchowych, które pozwalają na szybki proces nauczania. Proste chwyty operujące na gałkach ocznych, tętnicach szyjnych, tchawicy czy kroczu pozwalają każdemu wyjść z sytuacji zagrożenia. Trzymania wykorzystujące tak zwane łańcuchy dźwigniowe pozwalają na proste i skuteczne unieruchomienia.

(5.2.2014)