Aktualności

Policjant ze słupską młodzieżą

image Wymierne, pozytywne efekty przynosi, realizowany przez wykładowców Szkoły Policji, autorski program „Prewencja przez sport”. Inicjatywa realizowana jest przy współpracy Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku. Młodzi ludzie, uczestnicy programu, oprócz zdobywanych doświadczeń i wiedzy, utrwalają sobie wizerunek policjanta, jako osoby, która może pomóc im w wielu sprawach.

Wszystkie realizowane do tej pory zajęcia i spotkania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników programu. Młodzież przy każdej okazji wyraża chęć ciągłego i dalszego uczestniczenia w podobnych zajęciach, natomiast wychowawcy Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pozytywnie wypowiadają się na temat wpływu, jaki na ich wychowanków ma udział w programie. W obecności policjanta dzieci zaczęły być bardziej otwarte, odnoszą się do siebie z większą sympatią. W trakcie wykonywania zadań szkolnych pomagają sobie nawzajem i potrafią pracować wspólnie, bez przepychanek, wyzywania i obrażania się wzajemnie.
Zarówno prowadzący program, jak i nauczyciele, zgodnie podkreślają, że nie od razu znikną wszystkie problemy, jednak każda, nawet niewielka zmiana w ich codziennym zachowaniu młodych ludzi, jaką zauważają osoby przebywające z nimi na co dzień, świadczy o sukcesie programu i o tym, że przynosi on pozytywne rezultaty, a uśmiechnięte twarze dzieci są wychowawców i prowadzących program bezcenne.

Program jest inicjatywą Zakładu Interwencji Policyjnych Szkoły Policji w Słupsku. Powstał z myślą o młodzieży Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku. Opiekunami są nadkom. Arkadiusz Gliszczyński - pełniący obowiązki kierownika Zakładu Interwencji Policyjnych oraz asp. Jakub Sawicki - młodszy wykładowca ZIP, który jednocześnie realizuje zajęcia programowe.
Dyrekcja i pedagog OSW do udziału w programie wytypowali 20 wychowanków. Na udział w zajęciach wszyscy posiadają odpowiednie zgody rodziców. Sam program natomiast jest realizowany jako jedna z form pracy Ośrodka.

imageZajęcia prowadzone przez policyjnego wykładowcę odbywają się cyklicznie, w obiektach sportowych należących zarówno do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (sala lekcyjna i sala sportowa) jak i do Szkoły Policji (sala sportowa, mata do sportów walki, obiekty symulacyjne).
Zajęcia ruchowe podzielone są na kilka modułów: zajęcia ogólnorozwojowe, rozładowanie emocji, „zabawa w Komandosa” oraz „bieg Policjanta”. Dla przykładu: w trakcie „Zabawy Komandosa” uczestnicy programu ubrani prawie jak prawdziwi komandosi, w kilkuosobowych zespołach przeszukiwali pomieszczenia symulacyjne poszukując ukrytych w nich „niebezpiecznych” przedmiotów.

Dzięki tym wszystkim działaniom, oprócz wymiernej pracy wychowawczo-dydaktycznej, niejako przy okazji kształtowany jest pozytywny wizerunek policjanta, który najpierw pomaga, dopiero dalszej kolejności egzekwuje prawo. Do tej pory w niektórych przypadkach funkcjonariusz w niebieskim mundurze kojarzony był przez młodych ludzi tylko z sytuacją interwencji podczas awantury domowej czy bijatyki na ulicy, związanej w niektórych sytuacjach z koniecznością założenia kajdanek osobie z najbliższego otoczenia młodej osoby. Zajęcia z policyjnym wykładowcą przekonały młodzież, że policjant jest osobą, której można powierzyć swoje tajemnice, a także liczyć na pomoc w trudnych sytuacjach.

(25.2.2014)

Powrót na górę strony