Praktycznie o imprezach masowych

image Pogłębienie wiedzy z zakresu zabezpieczania imprez masowych - to główny cel wizyty przedstawicieli słupskiej Szkoły Policji, którzy w stolicy Wielkopolski - Poznaniu, mieli możliwość obserwacji działań związanych z zabezpieczeniem imprez masowych.

Na Inea Stadionie w Poznaniu przy ulicy Bułgarskiej, w ramach ekstraklasy, odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy Lechem Poznań i Legią Warszawa. Spotkanie na żywo obejrzało ponad 41 tysięcy kibiców, z czego blisko dwutysięczną grupę stanowili kibice stołeczni. W zabezpieczeniu imprezy brało udział około 900 policjantów z KWP w Poznaniu i Bydgoszczy oraz Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Zielonej Górze. W powietrzu nad bezpieczeństwem kibiców czuwały 3 policyjne śmigłowce, które monitorowały sytuację w obrębie stadionu i na trasie przejazdu pociągów specjalnych.

Przedstawiciele Szkoły Policji odwiedzili Sztab Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, który między innymi koordynuje działania i zarządzanie siłami policyjnymi w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie województwa wielkopolskiego oraz planuje i koordynuje działania sztabowe w związku z przewidywanym zabezpieczeniem imprez o dużym stopniu ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa uczestników lub porządku prawnego.
W czasie wymiany doświadczeń w spotkaniu uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, mł. insp. Rafał Kozłowski oraz kilku komendantów miejskich i powiatowych garnizonu wielkopolskiego. Komendant Wojewódzki Policji insp. dr Rafał Batkowski przyjął kadrę Szkoły w Klubie Policyjnym Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu, gdzie po merytorycznej dyskusji można było obejrzeć umundurowanie i dystynkcje policjanta okresu międzywojennego, a także kilka ciekawych pamiątek historycznych z tamtego okresu.

imageW Sztabie poznańskiej Policji na stanowisku kierowania oraz na stadionie, delegacja miała okazję zaobserwować nowe technologie jakie zostały wykorzystane i jak wpływają one zapewnienie bezpieczeństwa osobistego uczestników imprez masowych.
Największe nowe doświadczenia wyniesiono z pobytu w „Control Room” - stadionowym centrum dowodzenia, gdzie w trakcie trwania meczu znajdowali się przedstawiciele wszystkich służb (Policja, Państwowa Straż Pożarna, służby medyczne, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, koordynator ochrony zabezpieczenia imprezy i inne osoby odpowiedzialne za zabezpieczenie).

Podczas meczu Lecha Poznań z Legią Warszawa gorąco było nie tylko na boisku, ale również na wypełnionych po brzegi trybunach. Był głośny doping, efektowne oprawy i odpalone, niedozwolone środki pirotechniczne, za których odpalenie Klub Sportowy Lecha Poznań będzie musiał zapłacić karę finansową.
Słupską Szkołę Policji reprezentowała delegacja w składzie: mł. insp. Ryszard Jakubowski, podinsp. Grzegorz Awsiukiewicz, podkom. Marcin Milde oraz asp. Dariusz Makowski.

(24.3.2014)