Specjaliści z zakresu obronności

image Policjanci i pracownicy Policji, którzy realizują zadania obronne w jednostkach organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji zakończyli w słupskiej Szkole Policji pierwsze z serii szkoleń przewidzianych w tym roku. Wśród zadań, które realizowane będą przez nich już za kilka miesięcy jest między innymi powoływanie osób cywilnych do obycia krótkich szkoleń obronnych jednostkach Policji. Powołania takie realizowane będą za pośrednictwem Wojskowych Komend Uzupełnień.

Kursy prowadzone w Słupsku mają przygotować policjantów i pracowników z jednostek organizacyjnych Policji szczebla powiatowego (miejskiego, rejonowego), którzy nadzorują oraz realizują przygotowania obronne. Jednym z celów szkoleniowych jest między innymi usystematyzowanie wiadomości, wypracowanie jednolitych algorytmów postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

W tym roku planowane jest pierwsze od kilkudziesięciu lat skierowanie rezerwistów do odbycia szkolenia w jednostkach Policji. We współpracy z Wojskowym Komendantem Uzupełnień pierwsze takie uzupełnienia rezerw osobowych odbędą się na terenie Słupska i powiatu słupskiego, a w dalszej kolejności przez jednostki Policji w różnych częściach Polski.
Powołanie otrzymają rezerwiści, którzy w podpisanym osobiście przydziale mobilizacyjnym zostali przeznaczeni do ochrony obiektów Policji. Działaniami z tym związanymi kierować będą w jednostkach terenowych absolwenci kursów, które prowadzi Szkoła Policji Słupsku.

kom. Sławomir Ignatowski
kierownik Sekcji Przygotowań Obronnych Policji
Główny Sztab Policji KGP
  (pobierz)

Osoby, które dostaną powołanie do odbycia szkolenia w Policji, zostaną skoszarowane na kilka dni, w czasie których przejdą intensywne szkolenie z zakresu przydzielonych im zadań.
Rezerwiści skierowani do odbywania szkoleń w Policji, nie będą już uczestniczyć w podobnych działaniach prowadzonych przez Wojsko Polskie - przydział rezerw osobowych dla Policji zajmować się będą Wojskowi Komendanci Uzupełnień.

Dwutygodniowe kursy z zakresu obronności odbywają się w słupskiej Szkole Policji w specjalnie do tego przygotowanych salach Wydziału do spraw Ochrony Informacji Niejawnych. Sale te spełniają najwyższe standardy w zakresie pracy z materiałami o klauzuli „tajne” o „ściśle tajne”. Wykorzystywany jest też specjalistyczny stół roboczy do projektowania map sztabowych, przy którym przedstawiciele poszczególnych komend omawiają aspekty dotyczące dokumentacji obronnej, a także tworzą warianty ochrony i obrony obiektów ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa.

(7.2.2014)