Aktualności

Początek kolejnych speckursów

image Trzy kolejne edycje kursów specjalistycznych rozpoczęły się dziś rano w słupskiej Szkole Policji. Swoje umiejętności doskonalić będą kierownicy średniego szczebla, policjanci podejmujący interwencje wobec osób agresywnych i niebezpiecznych oraz funkcjonariusze prowadzący przesłuchania osób.

W kursie z zakresu interwencji wobec osób agresywnych i niebezpiecznych uczestnicy zdobywać będą wiedzę z zakresu rozpoznania miejsca i sytuacji przed podjęciem interwencji. Kursanci poznają podstawy negocjacji, aby trafnie zakwalifikować sytuację, w której obligatoryjnie musi być wezwany negocjator oraz po to, aby nawiązać wstępny kontakt ze sprawcą, co może znacznie ułatwić pracę negocjatora.
Przeważająca część szkolenia poświęcona jest ćwiczeniom praktycznym. Słuchacze uczyć się będą, jak zachować bezpieczeństwo nawet w bardzo niebezpiecznych interwencjach, gdy zmuszeni są do działania z bronią przygotowaną do użycia. Wszystkie te zagadnienia poruszane są na zajęciach z wyszkolenia strzeleckiego oraz taktyki i technik interwencji. Zajęcia na kursie prowadzą wykładowcy Zakładu Interwencji Policyjnych.

Kolejne z rozpoczętych dziś rano szkoleń to warsztaty dla kadry kierowniczej Policji średniego szczebla z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną wybrane umiejętności zaliczane do „miękkich umiejętności kierowniczych”, których kształtowanie prowadzi do tworzenia efektywnych relacji z innymi ludźmi: umiejętność słuchania, komunikowania swoich potrzeb, rozwiązywania problemów i konfliktów, prowadzenia sporów, współpracy w zespole, udzielania informacji zwrotnej, wyznaczania celów i podejmowania decyzji. Wiedza i ćwiczone umiejętności pozwolą przełożonemu na diagnozę sytuacji trudnych w służbie i podjęcie rozmowy z podwładnym w celu ich wyeliminowania. Zajęcia na kursie prowadzą wykładowcy Zakładu Ogólnozawodowego.

imageOstatnim z rozpoczętych dziś kursów specjalistycznych jest „Taktyka i technika przesłuchań”. Uczestniczy w nim 15 policjantów, którzy na co dzień pełnią służbę w pionie dochodzeniowym lub kryminalnym. W trakcie szkolenia policjanci doskonalą umiejętność prowadzenia rozmów z osobami zgłaszającymi się do Policji z różnego rodzaju informacjami. Szczególny nacisk kładziony jest na przesłuchanie świadka i przesłuchanie podejrzanego.
Zajęcia na kursie prowadzone są w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach. Wszystkie symulacje przesłuchań odbywają się w pokoju z lustrem fenickim. Dodatkowo w pokoju są zainstalowane mikrofony i kamera, które pozwalają pozostałym uczestnikom śledzić tok przesłuchania w sąsiednim pomieszczeniu.

(17.2.2014)

Powrót na górę strony