Siła fizyczna jako ŚPB - warsztaty służb mundurowych

image Warsztaty metodyczno-szkoleniowe poświęcone stosowaniu środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej w interwencjach policyjnych zakończyły się w słupskiej Szkole Policji. W trzydniowym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wielu formacji mundurowych z Polski oraz policjanci Niemiec.

Celem warsztatów jest wymiana doświadczeń, prezentacja różnych technik ataku i obrony, a tym samym nabycie przez uczestników zajęć nowych umiejętności, które będą efektywnym materiałem dydaktycznym w codziennych działaniach szkoleniowych, czy też działaniach interwencyjnych podczas służby w jednostkach macierzystych.

Jednym z asumptów do organizacji tego rodzaju warsztatów są coroczne dane dotyczące przestępczości w Polsce publikowane przez Komendę Główną Policji. Z danych tych wynika, że coraz większy odsetek przestępstw dotyczy bezpośrednio bezpieczeństwa i życia człowieka. W porównaniu zdarzeń „rok do roku” wynika też, że w latach 2010 i 2011 nieznacznie wzrosła liczba zdarzeń, w których wystąpiła czynna napaść na funkcjonariusza lub czynny opór wobec niego.
Organizacja seminarium jest też swoistą odpowiedzią na działalność niektórych pseudoszkół sztuk walki, w których trenują osoby, które następnie dopuszczają się różnego rodzaju przestępstw z użyciem siły fizycznej i elementów sztuk walki.
Aby skutecznie i efektywnie pełnić służbę funkcjonariusze muszą również podnosić swoje umiejętności – pomóc ma między innymi cykl warsztatów, z których pierwsze zakończyły się właśnie słupskiej Szkole Policji.

imageWarsztaty zostały zorganizowane przez wykładowców Zakładu Interwencji Policyjnych, zajęcia na macie prowadzili podinsp. Przemysław Osadowski i podkom. Damian Bartnicki.
Udziałw zajęciach wzięli przedstawiciele Biura Ochrony Rządu, Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, Centralnego Ośrodka Służby Więziennej w Kaliszu, Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej w Katowicach, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, Centralnego Biura Śledczego, Komend Wojewódzkich Policji w Bydgoszczy i Gdańsku, Komendy Miejskiej Policji Słupsku, wykładowcy z jednostek dydaktycznych Policji oraz instruktor MMA i brazylijskiego Jiu-Jitsu Krzysztof Mila z Bydgoszczy.
Aktywny udział w zajęciachwzięłi również policjanci z Wyższej Zawodowej Szkoły Policji w Oranienburgu pod Berlinem.

imageDodatkowym elementem warsztatów były również zajęcia z tak zwanej „czerwonej taktyki”, czyli udzielania pierwszej pomocy w warunkach bojowych. Wysoko wykwalifikowani instruktorzy zaprezentowali materiały, którymi posługują się między innymi funkcjonariusze amerykańskiej formacji SWAT.
W ostatnim dniu zajęć bardzo interesująo wyglądała również prezentacja dotycząca eskorty i odbicia VIP`a w wykonaniu funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

(23.11.2012)