Specjaliści o postępowaniu kwalifikacyjnym

imageZmiany postępowaniu kwalifikacyjnym dla kandydatów do służby w Policji były tematem roboczego spotkania, w którym udział wziął przedstawiciel Szkoły Policji w Słupsku. Obrady, w których uczestniczyli przedstawiciele wszystkich polskich policyjnych szkół odbyły się w Szkole Policji w Katowicach.

Przedstawiciele polskiego szkolnictwa policyjnego opracowali projekt rozporządzenia MSW zmieniającego „rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do Policji”. Organizatorem i moderatorem spotkania był radca Wydziału Koordynacji Doboru i Szkolenia KGP - mł. insp. Robert Opozda.
W spotkaniu brali udział wykładowcy posiadający odpowiednie kwalifikacje i duże doświadczenie praktyczne w realizacji zadania związanego z doborem do służby. Szkołę Policji w Słupsku reprezentował kom. Wojciech Daszkiewicz, innymi uczestnikami byli podinsp. Bartosz Głowacki (Szkoła Policji w Katowicach), podinsp. Marek Ratajczak (Szkoła Policji w Pile), podinsp. Jarosław Horoszkiewicz (Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie), mł. asp. Leszek Czerski (Centrum Szkolenia Policji w Legionowie).

Celem spotkań było doprecyzowanie opisu ćwiczeń wchodzących w budowę toru przeszkód oraz wypracowanie w projekcie rozporządzenia jednolitego i ostatecznego opisu przypadków skutkujących przerwaniem testu sprawności fizycznej.
W czasie rozmów poddano analizie aktualnie stosowany test sprawności fizycznej (tor przeszkód) jako narzędzie doboru do Policji, a w końcowej fazie spotkań wypracowano wspólne stanowisko dotyczące sposobu zapisów ćwiczeń oraz ich interpretacji.
Jednym z wniosków zawartych w proponowanej wersji projektu jest skrócenie maksymalnego czasu trwania testu sprawności fizycznej dla kandydatów do służby w Policji z aktualnego czasu 1 min i 45 sek. do czasu 1 min. i 41 sek.

(14.1.2013)