Co środę policyjna krew

image Odpowiadając na apele o krew policyjni krwiodawcy ze Szkoły Policji w Słupsku w każdą środę wakacji organizują akcje zbiorowego oddawania krwi. W sezonie letnim dramatycznie spada ilość zapasów krwi, która wykorzystywana jest między innymi do ratowania życia ofiar wypadków drogowych. Pierwsza grupa krwiodawców ze Szkoły Policji odwiedziła już słupską Stację Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Okres wakacji letnich to czas zwiększonego zapotrzebowania na krew. W tym samym czasie spada też okresowo liczba krwiodawców gdyż część z nich wyjeżdża na letni wypoczynek. Odpowiadając na apele o krew Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy słupskiej Szkole Policji organizuje wyjścia słuchaczy i pracowników Szkoły, którzy chcą podzielić się życiodajnym płynem.

Jak informuje prezes szkolnego Klubu HDK PCK nadkom. Arkadiusz Gadomski, w minioną środę krew oddało 11 osób, co łącznie dało 4,63 litra. W kolejnych tygodniach grupy dawców liczyć mają przynajmniej 25 osób. Działania tego rodzaju prowadzone będą do końca wakacji.
Systematyczne, rozłożone w czasie akcje są ważne również dlatego, że zgromadzona krew może być wykorzystana jedynie przez 40 dni od momentu jej oddania. W propagowaniu idei krwiodawstwa wśród słuchaczy Szkoły Policji zaangażowanych jest 22 stałych członków Klubu, są wśród nich zarówno pracownicy cywilni, jak i policjanci.

Od chwili założenia klubu HDK policyjni krwiodawcy oddali łącznie ponad 5 tysięcy litrów krwi. Tylko w minionym roku było to ponad 230 litrów. Często zdarza się, że młodzi ludzie, którzy wstąpili do Policji, krew oddają po raz pierwszy w życiu. Kolejna akcja szkolnych krwiodawców już w najbliższą środę, 10 lipca.

(4.7.2013)