Aktualności

Tajniki przeszukania pomieszczeń w praktyce

image Przeszukiwanie pomieszczeń, aby ukryte przez sprawców przestępstw przedmioty zostały odnalezione i mogły stanowić dowód w prowadzonym dochodzeniu bądź śledztwie - tego uczą się między innymi słuchacze kursu podstawowego słupskiej Szkoły Policji.

Policjanci kursu podstawowego w ramach zajęć prowadzonych przez wykładowców Zakładu Służby Kryminalnej poznają teoretyczne i praktyczne aspekty wykonywania szeregu różnych czynności, z jakimi będą mieli do czynienia po zakończeniu szkolenia.
Do najczęściej przeprowadzanych czynności należy między innymi przeszukanie pomieszczeń i innych miejsc, a także przeszukanie osoby, jej odzieży i podręcznych przedmiotów. Zajęcia z przeszukania umożliwiają młodym policjantom zdobycie wiedzy i kształcenie umiejętności w zakresie ujawniania, zabezpieczania i utrwalania materiału dowodowego na potrzeby postępowania karnego. Ćwiczenia prowadzone przez wykładowców odbywają się w specjalnie do tego przygotowanych na terenie Szkoły Policji pomieszczeniach takich jak mieszkanie, melina, pub czy poczekalnia dworcowa. Słuchacze mogą zatem kształcić swoje umiejętności w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych istniejących w rzeczywistości.

Przeszukanie to wykrywcza czynność dowodowa w procesie karnym. Stanowi ona jednocześnie ingerencję w sferę konstytucyjnie gwarantowanych praw i wolności osobistych człowieka, takich jak nietykalność osobista (art. 41 ust. 1 Konstytucji RP) czy nienaruszalność mieszkania (art. 50 Konstytucji RP).
W myśl obowiązujących przepisów prawnych, w celu wykrycia lub zatrzymania albo przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej, a także w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym, można dokonać przeszukania pomieszczeń i innych miejsc, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że osoba podejrzana lub wymienione rzeczy tam się znajdują.
Natomiast w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym, można też dokonać przeszukania osoby, jej odzieży i podręcznych przedmiotów pod warunkiem, że istnieje uzasadniona podstawa do przypuszczenia, że osoba podejrzana ukrywa przy sobie wymienione rzeczy.

Całą problematykę dotyczącą procesowej czynności przeszukania regulują przepisy działu V rozdziału 25 kodeksu postępowania karnego, Zarządzenie Nr 109 Komendanta Głównego Policji z dnia 15 lutego 2012 roku w sprawie niektórych form organizacji i ewidencji czynności dochodzeniowo-śledczych Policji oraz przechowywania przez Policję dowodów rzeczowych uzyskanych w postępowaniu karnym oraz rozdział 10 Wytycznych Nr 3 Komendanta Głównego Policji z dnia 15 lutego 2012 roku w sprawie wykonywania czynności dochodzeniowo-śledczych przez policjantów.

(2.4.2012)

Powrót na górę strony