Kolejne edycje kursów specjalistycznych

imageIntensywnie przebiega szkolenie policjantów na kursach specjalistycznych w słupskiej Szkole Policji. Dziś rano rozpoczęły się cztery kolejne edycje szkoleń. W rozpoczętych dziś kursach kształć się będą między innymi policjanci, którzy udzielać będą pierwszej pomocy w warunkach działań bojowych.

Od godzin porannych dziesięciu policjantów zdobywa wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy w warunkach działań specjalnych. Zajęcia ukierunkowane są na doskonalenie umiejętności z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej w warunkach działań specjalnych, które obejmują między innymi ratowanie innych osób w sytuacji ostrzału przez niebezpiecznego przestępcę.
W trakcie szkolenia policjanci realizować będą zajęcia dotyczące postępowania ratowniczego w miejscu zdarzenia; resuscytacji według standardów Europejskiej Rady Resuscytacji oraz postępowania z poszkodowanym po urazie.
Zajęcia praktyczne przewidują też kształcenie umiejętności w zakresie postępowania w sytuacjach nietypowych, w stanach zagrożenia życia oraz przygotowanie osób poszkodowanych do ewakuacji i nadzorowanie ich stanu do czasu przekazania zespołowi ratownictwa medycznego. Całość zajęć zakończona będzie praktycznym sprawdzianem nabytych umiejętności.

imageNajliczniejszym z rozpoczętych dziś kursów jest kurs dla policjantów, którzy pełnić będą funkcję rzeczników dyscyplinarnych.
Rzecznik dyscyplinarny to osoba, która prowadzi postępowania dyscyplinarne wobec policjantów, co do których istnieje podejrzenie naruszenia prawa. W kursie uczestniczy 19 policjantów. W trakcie pięciodniowych zajęć policjanci doskonalić będą swoją wiedzę i umiejętności z zakresu prowadzenia postępowań dyscyplinarnych. Słuchacze dokonywać będą analizy akt postępowań dyscyplinarnych, a także dyskutować nad przykładami orzeczeń sądu administracyjnego do analizowanych spraw.
Podczas 18 godzin ćwiczeń, na podstawie wcześniej przygotowanych założeń, policjanci dokonywać będą też kwalifikacji prawnej zdarzenia, formułować zarzuty i planować czynności dowodowe.
Końcowym etapem szkolenia będzie sporządzenie postanowienia o wszczęciu i zakończeniu postępowania dyscyplinarnego oraz sprawozdanie i projekt orzeczenia.

imageKolejna grupa policjantów, która rozpoczęła dziś zajęcia w słupskiej Szkole Policji, zdobywa wiedzę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Jest to szkolenie dla kadry kierowniczej Policji średniego szczebla.
Podczas zajęć, które mają charakter warsztatowy, zaprezentowane zostaną wybrane umiejętności zaliczane do „miękkich umiejętności kierowniczych”, których kształtowanie prowadzi do tworzenia efektywnych relacji z innymi ludźmi: umiejętność słuchania, komunikowania swoich potrzeb, rozwiązywania problemów i konfliktów, prowadzenia sporów, współpracy w zespole, udzielania informacji zwrotnej, wyznaczania celów i podejmowania decyzji.
Zajęcia na kursie prowadzą psycholożki z Zakładu Ogólnozawodowego.

W poniedziałek rano rozpoczęły się również zajęcia na kolejnej edycji kursu dotyczącego współpracy z osobowymi źródłami informacji. Szkolenie to przeznaczone jest dla policjantów służby kryminalnej, wykonujących na co dzień w jednostkach terenowych czynności operacyjno-rozpoznawcze.
Głównym celem szkolenia jest przygotowanie do wykonywania czynności związanych z: typowaniem i doborem osobowych źródeł informacji, planowaniem, nawiązywaniem i kontynuowaniem współpracy z osobowymi źródłami informacji z zachowaniem zasad konspiracji i bezpieczeństwa, uzyskiwaniem, gromadzeniem, dokumentowaniem i wykorzystaniem uzyskiwanych informacji.
Istotną część szkolenia stanowią zajęcia praktyczne z udziałem policjantów z komórek do spraw werbunków wydziałów wywiadu kryminalnego KWP, CBŚ KGP, którzy w realizowanych symulacjach odgrywają rolę pozorantów. Warunkiem ukończenia kursu jest uzyskanie ocen pozytywnych z wykonania wymaganych programem zadań. Rozpoczęta w poniedziałek edycja kursu jest piątą z czternastu przewidzianych na ten rok.

(29.7.2013)