Wspólne szkolenia policjantów i żandarmów

image Omówienie współpracy między placówkami i nakreślenie wspólnych inicjatyw na 2015 rok - to główny temat rozmów Komendanta Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, który gościł z roboczą wizytą w słupskiej Szkole Policji.

O wspólnych inicjatywach szkoleniowych i wymianie kadry płk. Piotr Płonka rozmawiał z komendantem Szkoły Policji w Słupsku insp. Jackiem Gilem. Szefowie obu placówek rozmawiali między innymi na temat szkoleń, które prowadzone będą dla żandarmów w słupskiej Szkole Policji oraz dla policjantów w Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

W zakresie wspólnych działań planowane są między innymi szkolenia dla wykładowców Szkoły Policji w Mińsku Mazowieckim poświęcone zadaniom, jakie realizują żandarmi podczas interwencji wobec żołnierzy, a także wobec osób cywilnych, gdy pełnią służbę wspólnie z funkcjonariuszami Policji.
W zakresie przybliżenia specyfiki policyjnej służby do Słupska będą mogli przyjechać wykładowcy Centrum Szkolenia ŻW, aby zapoznać się i doskonalić między innymi taktykę i techniki interwencji oraz pozostałe zagadnienia policyjnego rzemiosła.

imageWspółpraca pomiędzy Szkołą Policji i Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej trwa od kilku lat w jej ramach wykładowcy Szkoły kilkakrotnie gościli już w Mińsku Mazowieckim, gdzie prowadzili szkolenia między innymi dla żandarmów z Oddziału Specjalnego z zakresu posługiwania się i wykorzystania podczas interwencji pałki służbowej TONFA. Reprezentacja żandarmów z Mińska Mazoweckiego przyjeżdża również corocznie na organizowane jesienią Otwarte Mistrzostwa Szkół i Ośrodków Szkolenia w Strzelaniu.

Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej utworzono w Mińsku Mazowieckim w 2007 roku. W jej murach kształceni są żandarmi w zakresie pracy prewencyjnej, dochodzeniowo-śledczej i rozpoznawczej, gotowi do realizacji zadań na terenie kraju, jak również (i to coraz częściej) poza jego granicami w ramach misji pokojowych.

(25.1.2015)