Aktualności

Nowi oficerowie Szkoły Policji w Słupsku

image W obecności Premiera Rządu RP i Ministra Spraw Wewnętrznych Komendant Główny Policji promował na pierwszy stopień w korpusie oficerów policjantki i policjantów - absolwentów kursu oficerskiego. Uroczystość, towarzysząca obchodom 95. rocznicy powstania Policji, odbyła sie na placu Piłsudskiego w Warszawie, przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

W centralnych uroczystościach Szkołę Policji w Słupsku reprezentował komendant insp. Jacek Gil oraz poczet sztandarowy w składzie: dowódca pocztu - podkom. Marcin Milde; sztandarowy - mł.asp. Mirosław Zarzecki; asysta - asp. Łukasz Karkowski. W trakie promocji oficerskiej na stopień podkomisarza mianowanych zostało między innymi dwóch wykładowców słupskiej Szkoły Policji: Marcin Jaworski i Sylwester Siembrzuch. W pracach zespołu ceremonialnego, który przygotował całą oprawę uroczystości na placu Piłsudskiego pracował wykładowca Wydziału Organizacji i Dowodzenia słupskiej Szkoły Policji podinsp. Maciej Marciniak.

W trakcie uroczystości głos zabrał Prezes Rady Ministrów Donald Tusk. - W tym dniu nasze myśli towarzyszą wam nie tylko dlatego, że to dzień uroczysty, ale dlatego, że poza tym świętem potrzebujecie wsparcia tych, którzy rozumieją, jak wymagająca i trudna jest wasza służba dla ojczyzny i obywateli – powiedział premier. Dodał, że minęły dawno czasy, kiedy Policja kojarzyła się niektórym obywatelom z przemocą. – Dzisiaj to skojarzenie jest dokładnie odwrotne. Dla przygniatającej większości Polaków słowo „policja” jest synonimem słowa „bezpieczeństwo”.
Premier, odnosząc się do rosnącego zaufania społecznego do Policji, powiedział: - Dzisiaj jest to instytucja obdarzona zaufaniem właściwie bezkonkurencyjnym, a przecież musicie brać często udział w akcjach, w których jesteście czasem bohaterami sytuacji, które mogą być kontrowersyjne dla wielu obserwatorów.

Komendant Główny Policji odniósł się w swoim wystąpieniu do nagłośnionej w mediach interwencji policjantów w Gorzowie Wielkopolskim. - Wszystkim tak łatwo wypowiadającym się w mediach krytykom postawy policjantów, chcę wyraźnie powiedzieć: bezpieczeństwo osobiste policjanta, który jest reprezentantem prawa i praworządności, bezpieczeństwo obywateli są w naszych działaniach wartością najważniejszą. Będziemy jej chronić w każdej sytuacji zgodnie z zasadami i policyjnymi procedurami – powiedział szef Policji.
Podkreślił, że dziękuje policjantom za podejmowanie interwencji w ekstremalnych warunkach. - Tego oczekują od nas ludzie. W przypadku takich drastycznych działań jak na ulicach Gorzowa, Policja ma prawo liczyć na spokojny osąd i wsparcie należne człowiekowi, który naraża swoje życie dla innych. Kierownictwo polskiej Policji zawsze będzie bronić dzielnych i uczciwych policjantów przed nieuprawnionymi pozbawionymi faktycznych podstaw pochopnymi atakami – powiedział gen. insp. Marek Działoszyński.

Szef Policji podkreślił, że poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb i wartości w życiu każdego człowieka. - Realizowanie tych potrzeb - służba ludziom - jest naszą misją. Święto Policji jest więc szczególną okazją, żeby z nieskrywaną satysfakcją podkreślić, iż nasze działania prewencyjne, dobre wyniki w zwalczaniu przestępczości kryminalnej, są wysoko oceniane przez społeczeństwo. Dziś prawie 90 procent czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania – zaznaczył gen. insp. Marek Działoszyński.

(28.7.2014)

Powrót na górę strony