Strzeleckie testy miotacza zakończone

image Dobiegły końca badania użytkowe pneumatycznych miotaczy FN-303. Testy wykonywane przez doświadczonych wykładowców Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego słupskiej Szkoły Policji prowadzone były na polecenie Komendanta Głównego Policji.

Miotacze nie są bronią palną i obecnie są na wyposażeniu około 30 formacji ochronnych i policyjnych na całym świecie. Zadanie kompletnego przebadania miotaczy przypadło Zakładowi Wyszkolenia Strzeleckiego. Nasza placówka, jako jedyna, może wykonać takie badania, na podstawie których zapadnie w przyszłości decyzja, czy urządzenie wzbogaci wachlarz środków przymusu bezpośredniego stosowanych przez polską Policję.

Szczegółowy raport z testów i przeprowadzonych badań ma trafić na biurko Komendanta Głównego Policji jeszcze w tym tygodniu. Przed ostatecznym zamknięciem dokumentu w słupskiej Szkole Policji gościli dziś przedstawiciele belgijskiej firmy FN Herstal, która produkuje testowane urządzenia: Ates Selman - doradca techniczny oraz Michel Sebastien - kierownik sprzedaży na Europę. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z przedstawicielami wytwórców można było uściślić wiele szczegółów, a także uzyskać fachowe odpowiedzi na pytania pojawiające się w trakcie testów.

Testy były bardzo wszechstronne, funkcjonowanie miotaczy oceniano na przykład po wcześniejszym zaurzeniu w wodzie na 21 godzin. Jeden z egzemplarzy był także umieszczony w chłodni na kilkanaście godzin, a po wyjęciu został poddany efektywnemu strzelaniu. Oddano z niego kilkadziesiąt strzałów do karoserii i innych obiektów. Z działaniem urządzenia zapoznawali się także posłowie z sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych, dlaktórych w Warszawie zorganizowano specjalny pokaz.

Miotacz FN 303 jest samopowtarzalnym urządzeniem, wyrzucającym dedykowany rodzaj amunicji z ramienia (lub z dłoni w wersji FN-303p), napędzanym sprężonym powietrzem. Wersja główna („karabinek”) zasilana jest z szybkowymiennego zbiornika przy normatywnym ciśnieniu 200 Barów. Butla daje możliwości oddania przynajmniej 100 strzałów.
Pociski o kalibrze ok. 18 mm (.68 ‘) wyrzucane są przez gładką, aluminiową lufę o długości 25 cm z magazynka bębnowego z wewnętrzną sprężyną, mieszczącego 15 sztuk amunicji. W wersji pistoletowej (FN-303p) magazynek mieści 9 sztuk pocisków, a ich wyrzucenia dokonuje standardowy nabój wysokociśnieniowy „Crossman” 5 cm3 („nabój do autosyfonu”).

Miotacz dysponuje czterema rodzajami pocisków, które oddziaływują na cele głównie energią kinetyczną (uderzeniowo). Część z nich ma także dodatkowe działanie, barwiące lub drażniące. Wszystkie rodzaje amunicji są stabilizowane masowo (czoło zawiera ciężki, nietoksyczny proszek-śrut bizmutowy) oraz obrotowo (boki zawierają minimalne, skośne brzechwy nadające ruch obrotowy prawoskrętny).

(7.01.2012)