Pełnomocnik do Spraw Praw Człowieka

image Kom. Ewa Pietruczuk została nowym Pełnomocnikiem Komendanta Szkoły Policji do Spraw Praw Człowieka. W każdej z polskich Szkół Policji znajduje się policjant, który nieetatowo pełni tę funkcję.

Priorytetowym zadaniem Pełnomocnika jest propagowanie praw człowieka i troska o przestrzeganie standardów ich ochrony na terenie szkoły. Zamierzenie to realizowane jest dzięki edukacji adeptów sztuki policyjnej w zakresie respektowania godności ludzkiej i przestrzegania praw człowieka, w tym upowszechnianiu orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zadaniem pełnomocnika jest również wzmacnianie właściwych postaw i zachowań policjantów, by pojęcia takie jak służba, etos zawodu i praworządność były z dumą kojarzone z mundurem policyjnym.

Obecnie na poziomie centralnym funkcjonuje Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji do Spraw Ochrony Praw Człowieka. W 2004 roku utworzono także sieć Pełnomocników. Na terenie całego kraju do sprawowania tej funkcji zostało powołanych 17 pełnomocników Komendantów Wojewódzkich i Komendanta Stołecznego Policji. W szkołach policyjnych funkcję tę pełnią nieetatowi pełnomocnicy, którzy wspomagają policjantów z jednostek wojewódzkich Policji oraz realizują zajęcia dydaktyczne z zakresu praw człowieka. Zajęcia takie przewidziano w programie szkolenia młodych policjantów na kursie podstawowym. Tematyka ta pojawia się także na zajęciach z policjantami z wieloletnim stażem, którzy przejeżdżają do Słupska na kursy specjalistyczne.

Pełnomocnik Komendanta Szkoły Policji w Słupsku do Spraw Praw Człowieka kom. Ewa Pietruczuk pełni swoją funkcję od miesiąca. Na co dzień jest wykładowcą Zakładu Ogólnozawodowego, z wykształcenia psycholog, specjalizuje się w taktyce i technice przesłuchań metodą FBI.

Wymiernym przykładem propagowania praw człowieka wśród słuchaczy słupskiej Szkoły Policji jest organizowany od kilku lat w naszej placówce festiwal filmowy „Watch Docs”. Szkoła Policji w Słupsku jest współorganizatorem tego przeglądu filmowego. Projekcje odbywają się w auli a uczestniczą w nich oprócz słuchaczy także mieszkańcy miasta.

(6.10.2011)