Wykorzystał aikido i zatrzymał złodzieja

image Zdobywaną po służbie wiedzę i umiejętności wykorzystał podczas urlopu do zatrzymania amatora cudzej własności. Asp. Stanisław Figielski wykorzystał techniki z treningów aikido i zatrzymał mężczyznę na gorącym uczynku.

Do zdarzenia doszło na jednej z ulic Olsztynka. Asp. Stanisław Figielski, na co dzień wykładowca Szkoły Policji w Słupsku, podczas spaceru w swojej rodzinnej miejscowości, zauważył dziwnie zachowującego się mężczyznę, który otwierał drzwi samochodu Reanult Kangoo. Wykładowca postanowił obserwować poczynania mężczyzny, który zabierał z pojazdu komputer oraz dwie torby. Zachowanie mężczyzny wskazywało, iż nie jest on właścicielem pojazdu, ani rzeczy, które z niego zabierał.

Policyjny wykładowca postanowił podejść do mężczyzny i sprawdzić przyczynę jego dziwnego zachowania. Na widok energicznie podchodzącej osoby, mężczyzna usiłował uciec w sobie tylko znanym kierunku. Po krótkim pościgu asp. Figielski postanowił zatrzymał mężczyznę, używając do tego siły fizycznej. Zadanie było tym łatwiejsze, że wykładowca w czasie wolnym od służby aktywnie trenuje aikido, a ostatnio ukończył też seminarium pod kierunkiem kanadyjskiego mistrza tego sportu Roberta Zimmermana.
Amator cudzej własności został błyskawicznie obezwładniony przez wykładowcę, który wezwał następnie przez telefon patrol policji. Po przyjeździe na miejsce radiowozu policyjny nauczyciel przekazał zatrzymanego funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Olsztynku.

Asp. Stanisław Figielski na co dzień pełni służbę jako wykładowca Zakładu Interwencji Policyjnych Szkoły Policji w Słupsku. Specjalizuje się w nauczaniu młodych policjantów technik interwencji. W wolnym czasie aktywnie trenuje aikido (2 kyu) i… czuwa na naszym wspólnym bezpieczeństwem.

(3.11.2014)