Aktualności

Odprawa koordynatorów do spraw nieletnich

image Koordynatorzy do spraw nieletnich z Komendy Stołecznej, Komendy Głównej oraz Szkół Policji spotkali się na odprawie w Sułkowicach. W spotkaniu, podczas którego dyskutowano między innymi o przestępczości i demoralizacji wśród nieletnich, udział wziął także reprezentant słupskiej Szkoły Policji.

Początek spotkania poświęcony był zmianom w przepisach prawnych dotyczących poszukiwań osób zaginionych, następnie zajęto się omówieniem problemów, na jakie trafiają policjanci prowadzący poszukiwania opiekuńcze oraz sposoby ich rozwiązywania. Zajęcia naprzemiennie prowadzili organizatorzy odprawy oraz zaproszeni goście reprezentujący służby kryminalne Komendy Głównej oraz Komendy Stołecznej Policji zajmujące się omawianą problematyką.

W dalszej części uczestnicy omawiali procedury „Niebieskiej Karty” wobec nieletnich sprawców przemocy w rodzinie. Zajęcia dotyczyły też trybu postępowania z małoletnimi w przypadku niewłaściwie sprawowanej opieki oraz przy realizacji nakazu zatrzymania osoby sprawującej opiekę nad
W trakcie zajęć posługiwano się przykładami tego typu zatrzymań, jakie w ostatnim czasie miały miejsce na terenie naszego kraju. Rozpatrywano je w aspekcie policyjnym - zgodność podjętych przez funkcjonariuszy czynności z obowiązującymi przepisami i procedurami oraz w aspekcie medialnym - czy działania mediów były prawidłowe, czy miały wpływ na opinię publiczna i w jaki sposób ją kształtowały.

Kolejnym etapem odprawy było przedstawienie założenia przeprowadzenia zajęć profilaktycznych z uczniami szkól podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych z wykorzystaniem materiałów dotyczących zagadnienia „handlu ludźmi”. W dalszej części zaprezentowano 3 filmy edukacyjno-dydaktyczne dotyczące poruszanej na odprawie problematyki” „Nie warto ryzykować” część 1 i 2 oraz „Kibic”.
Filmy te kierowane są do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej; maja być pomocą w nabywaniu umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, mają uświadamiać młodym ludziom, jak istotna i ważną sprawą w ich życiu jest podejmowanie własnych, właściwych decyzji. Podjęcie złej decyzji, może kosztować ich rezygnację z czegoś o czym marzyli. Może znacząco wpłynąć na ich dalsze życie. Natomiast zakończenie filmów ma inspirować młodzież do zastanowienia się, co byłoby, gdyby bohater, świadkowie, a nawet oni sami postąpili inaczej, podjęli inną decyzję.
Prezentowane filmy powstały z inicjatywy Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy przy współpracy Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Stołecznej Policji. Mają służyć policjantom koordynatorom programów dla młodzieży jako materiał pomocniczy w prowadzeniu zajęć.

Szkołę Policji w Słupsku reprezentował w trakcie odprawy w Sułkowicach wykładowca Zakładu Interwencji Policyjnych asp. Jakub Sawicki.

(19.12.2012)

Powrót na górę strony