Aktualności

Niemieccy goście w Szkole Policji

image Słuchacze Wyższej Zawodowej Szkoły Policji landu Brandemburgia zakończyli swoją wizytę w słupskiej Szkole Policji. Wizyta niemieckich policjantów to część trwającej od lat współpracy między policyjnymi szkołami z Niemiec i Polski.

W ramach międzynarodowej współpracy Szkół Policji z Oranienburga i Słupska prowadzone są między innymi wymiany grup słuchaczy - młodych policjantów, którzy dopiero rozpoczynają swoją służbę w mundurze uczestnicząc w zawodowym szkoleniu podstawowym.
Słuchacze obu szkół mają możliwość zapoznania się z systemem szkolenia w sąsiednim kraju, a także obserwują, jak wygląda codzienna służba w jednostkach liniowych polskiej Policji.
W trakcie pobytu w słupskiej Szkole Policji słuchacze z Brandenburgii mogli zapoznać się z pracą polskich policjantów, a także obejrzeć sprzęt jakim dysponują funkcjonariusze pełniący służbę w gdańskich Oddziałach Prewencji Policji. Oprócz typowo zawodowych wizyt, program pobytu przewidywał także zwiedzanie atrakcji Pomorza i zapoznanie się z polską i kaszubską kulturą.
Taka konstrukcja programu nie była przypadkowa, słuchacze - którzy teraz spotykają się ze sobą podczas wymian - mogą po zakończeniu szkolenia spotkać się na wspólnym międzynarodowym patrolu, które w pasie przygranicznym wystawiane są zarówno przez polskie jak i niemieckie jednostki Policji.

Edukacja słuchaczy w ramach szkolenia podstawowego w Wyższej Zawodowej SzkolePolicji landu Brandenburgia w Oranienburgu jest znacznie dłuższa niż szkolenie podstawowe, jakiemu podlegają polscy policjanci: w Polsce to 6 miesięcy, a Niemczech - 3 lata. Związane jest to z nieco odmiennym modelem edukacji, jaki obowiązuje w Republice Federalnej Niemiec. Słuchacze niemieccy nie są objęci systemem szkolenia skoszarowanego - codziennie dojeżdżają na zajęcia dydaktyczne, otrzymują jednak finansową rekompensatę kosztów utrzymania.

W porównaniu z Polską, w Niemczech obowiązuje również pewna odmienność systemu prawa. Jest to państwo federacyjne, gdzie każdy z landów posiada własne przepisy regulujące uprawnienia swojej policji, na przykład prawo do użycia broni palnej jest odmienne w poszczególnych landach. Taki model powoduje jednak pewne problemy w przypadku konieczności współdziałania funkcjonariuszy z różnych landów, ponieważ wymaga prowadzenia dodatkowych szkoleń w celu unifikacji działań.

Realizacja wymian słuchaczy policyjnych szkół z Oranienburga i Słupska nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego, którego udzieliła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Fundacja od kilku lat wspomaga wymiany szkoleniowe polskich i niemieckich policjantów ze Szkoły Policji w Słupsku i Wyższej Zawodowej Szkoły Policji Landu Brandenburgia w Oranienburgu.

W trakcie podsumowania wizyty niemieccy goście z uznaniem wypowiadali się o wyposażeniu technicznym, jakim dysponują polscy policjanci. Mówiono również o wielu podobieństwach w zakresie przepisów prawnych obu krajów. Słuchacze zwrócili również uwagę za polską gościnność z którą mogli wielokrotnie spotkać się podczas wizyty w słupskiej Szkole Policji.
W najbliższym czasie, w ramach współpracy Szkół Policji, do Oranienburga uda się z wizytą grupa policyjnych wykładowców ze Słupska.

(20.5.2013)

Powrót na górę strony