Wyciskanie na ławeczce

Dużo emocji i gorącego dopingu przyniosły Mistrzostwa Szkoły Policji w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Do rywalizacji stanęli słuchacze szkolenia podstawowego oraz kursów specjalistycznych. Nowością w tym roku był także start kobiet.

W trakcie mistrzostw zawodnicy rywalizowali ze sobą leżąc na płaskiej ławeczce. Każdy zawodnik miał do wykorzystania trzy próby, przed każdą z nich deklarował, jaki ciężar chce „wycisnąć”. Po pierwszym zadeklarowanym ciężarze, kolejne mogą być tylko większe, nie można pozostać na tym samym poziomie lub dokonać zmniejszenia wagi obciążników.
Na komendę sędziego „start” zawodnik unosił sztangę ze stojaków i zaczynał próbę. Gdy gryf sztangi dotknął klatki piersiowej zawodnik musiał dokonał pełnego wyprostu ramion w stawach łokciowych. W trakcie „wyciskania” nie można było również dotknąć sztangą stojaka.

Liczba zdobytych punktów określana była za pomocą formuły Wilks`a. W formule tej wynik podniesionego ciężaru mnożony jest przez współczynnik odpowiedni do wagi zawodnika. Taki sposób liczenia punktów stosowany jest od 1997 roku podczas wszystkich imprez organizowanych przez Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów.
Podczas mistrzostw największy podniesiony ciężar wyniósł 190 kg. Odbyła się także próba zaatakowania ciężaru 200 kg, ale zakończona została niepowodzeniem. Wyniki uzyskaneprzez najlepszych zawodników przedstawiają się następująco:

1. miejsce
 Sylwia Piwowar-Szyszko   49,496 pkt   zaliczony ciężar: 40 kg
2. miejsce
 Joanna Merchel   42,445 pkt   zaliczony ciężar: 50 kg
3. miejsce
 Agnieszka Mielewczyk   38,864 pkt   zaliczony ciężar: 40 kg

1. miejsce
 Mateusz Ostaszewski   108,091 pkt   zaliczony ciężar: 190 kg
2. miejsce
 Kamil Bartoszcze   102,969 pkt   zaliczony ciężar: 170 kg
3. miejsce
 Robert Mazurowski     98,400 pkt   zaliczony ciężar: 160 kg

Organizatorem zawodów byli wykładowcy Zakładu Interwencji Policyjnych pod kierunkiem nadkom. Krzysztofa Dzikonia. Nagrody rzeczowe dla najlepszych zawodników zostały ufundowane przez Słupskie Policyjne Towarzystwo Sportowe, a wręczył je prezes SPTS Zenon Bartoś.
W przyszłym tygodniu czekają nas kolejne sportowe emocke, tym razem związane z mistrzostwami w piłce siatkowej.

(18.4.2013)