Aktualności

System Wczesnej Interwencji

image Kadra kierownicza pionu dydaktycznego polskich Szkół Policji wzięła udział w warsztatach doskonalących umiejętności kształtowania standardów. Organizatorem spotkania, które odbyło się w Zakopanem, był Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Systemu Wczesnej Interwencji.

W trakcie tygodniowego szkolenia uczestnicy wzięli udział w serii wykładów, prezentacji, ćwiczeń i symulacji. Wszystkie te zajęcia ukierunkowane były na wykształcenie umiejętności kierowania z uwzględnieniem wysokich standardów i stania na straży jakości pracy skierowanej na identyfikowanie niepożądanych zachowań, przeciwdziałania nieprawidłowościom, kształtowania standardów oraz w konsekwencji doskonalenia jakości działań Policji.

Istotne w tym systemie jest odpowiedzenie na wiele istotnych pytań, co zawiodło w przypadku powstania niekorzystnych zjawisk: zarządzanie, organizacja pracy, procedury, przepisy, warunki/realia czy wyszkolenie oraz co zrobić, aby jak najszybciej powstrzymać lawinę niechcianych konsekwencji. W instytucji, jaką jest Policja, ważny jest człowiek, a system ukierunkowany jest na niego, chodzi tu szczególności o konieczność zapobiegania postępowaniom dyscyplinarnym przy pierwszych sygnałach o nieprawidłowościach na zasadzie „zbitej szyby”.

Ważne jest to, że kadra kierownicza modeluje zachowania ustanawiając standardy i określając, jakie zachowania są akceptowalne, a jakie - nie. Muszą być one zbieżne z misją instytucji oraz obowiązującymi przepisami.
Wrażliwość na dostrzeganie niechcianych zachowań oraz ich nieakceptowanie, poinformowanie o standardach, jakie obowiązują w Policji, wskazanie konsekwencji łamania standardów oraz określenie oczekiwań i ustalenie czasu na zmianę zachowania - to jedne z głównych zadań Systemu Wczesnej Interwencji. SWI to prewencja skierowana do wewnątrz Policji, wrażliwość na zauważenie problemu, czy zachowania, które mogą doprowadzić do patologii. Jest to system, który wcześnie reaguje i to, co może doprowadzić do patologii - poprzez miękkie narzędzia eliminuje.

Szkołę Policji w Słupsku podczas spotkania reprezentował mł.insp. Ryszard Jakubowski - naczelnik Wydziału Organizacji i Dowodzenia oraz podinsp. Piotr Sochacki - pełniący obowiązki kierownika Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego.

(25.11.2013)

Powrót na górę strony