Dzień Otwartej Szkoły Policji

imageW ostatnim dniu Turnieju Par Patrolowych - zmagań policjantów prewencji z całego kraju, Szkoła Policji w Słupsku otworzyła swe podwoje dla wszystkich zainteresowanych zwiedzeniem naszej placówki. Liczba gości, którzy zgłosili swoje przybycie, przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania.

Samych grup zwiedzających było 47. Grupy – zróżnicowane pod względem wieku, bo byli zarówno przedszkolacy, jak i licealiści – liczyły średnio 25 osób, więc jak łatwo policzyć, gości było ponad 1000. Najliczniej odwiedziły nas grupy przedszkolne, było ich w sumie 22, gdyż Dzień Otwartej Szkoły zbiegł się z Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Gościliśmy na swym terenie uczniów szkół podstawowych i liceów z terenu Słupska oraz grupy młodzieży między innymi ze Środy Wielkopolskiej, Kalisza Pomorskiego, Chojnic, Sławska, Ustki i Białego Boru.
Wszystkim bardzo podobały się turniejowe zmagania zawodników, które wyglądały wyjątkowo realistycznie. Podziw oglądających wzbudziła dynamiczna jazda radiowozem. Natomiast ci, którzy znajdowali się na trasie biegu, głośno i z animuszem dopingowali funkcjonariuszy do jeszcze większego wysiłku.
Szkoła zaprezentowała swym gościom między innymi nowo oddane do użytku pomieszczenia szkolnego komisariatu i obiekty symulacyjne, w których odbywały się zainscenizowane interwencje. W salach wykładowych, gdzie nasi słuchacze uczą się udzielania poszkodowanym pierwszej pomocy przedmedycznej, można było zobaczyć szkoleniowe fantomy, dotknąć ich i posłuchać krótkiego wykładu. Duże zainteresowanie wzbudziły sprzęt i uzbrojenie policyjne. Przecież nie zawsze można wziąć do ręki tyle różnych rodzajów broni, a nawet spróbować wycelować. W jednej z sal przygotowany został punkt daktyloskopijny, gdzie dzieci i młodzież mogły wysłuchać krótkiej pogadanki na temat śladów pozostawianych przez dłonie, usta czy uszy, a nawet odcisnąć swoje linie papilarne.

imageByły też dostępne dwie sale, w których można było przekonać się, jak wyglądają pomieszczenia do prowadzenia przesłuchania metodą FBI. W sali informatycznej zwiedzający mogli zobaczyć szkoleniowy sprzęt komputerowy, a we foyer auli mieli możliwość zapoznania się z działalnością wydawniczą Szkoły i zrobienia pamiątkowego zdjęcia z panem podkomisarzem Miłym.
Nasi goście obejrzeli również dwa filmy, specjalnie przygotowane na tę okazję. Filmy prezentowały Szkołę Policji w Słupsku oraz zwykły dzień z życia słuchacza. Z kolei z historią Szkoły Policji w Słupsku oraz historią powstania polskiej Policji Państwowej można było zapoznać się w Izbie Tradycji i Historii Szkoły. Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających była średniowieczna sala tortur, która znajduje się w Izbie Kryminalistycznej, można tam też zobaczyć przedmioty i środki techniki kryminalistycznej używane w ubiegłym wieku.
Nasi goście opuszczali teren Szkoły roześmiani i zadowoleni. Zapraszamy za rok.

(30.9.2014)