Jak ratować w warunkach bojowych

image Intensywnie przebiega kształcenie policjantów na kursach specjalistycznych w słupskiej Szkole Policji. W minionym tygodniu szkolenie zakończyli między innymi policjanci, którzy udzielać będą pierwszej pomocy w warunkach działań bojowych.

Zajęcia ukierunkowane są na doskonalenie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy w warunkach działań specjalnych, które obejmują między innymi ratowanie innych osób w sytuacji ostrzału przez niebezpiecznego przestępcę.
Aby jak najbardziej urealnić prowadzone ćwiczenia, wykładowcy wcielają się w role uzbrojonych agresorowi przy pomocy specjalnego systemu ćwiczebnej amunicji barwiącej oddają strzały kierunku ćwiczących. Kursanci muszą w takiej sytuacji wykorzystać osłony znajdujące się w pomieszczeniu i ewakuować osobę poszkodowaną z miejsca bezpośredniego zagrożenia do tak zwanej strefy bezpiecznej.

imagePolicjanci muszą także opanować umiejętności tak zwanej autopomocy, czyli udzielenia pomocy sobie samemu, na przykład w sytuacji postrzału w rękę, gdy drugą ręką należy założyć stazę, a następnie odbezpieczyć i przeładować broń. W trakcie szkolenia policjanci realizują również dotyczące postępowania ratowniczego w miejscu zdarzenia; resuscytacji według standardów Europejskiej Rady Resuscytacji oraz postępowania z poszkodowanym po urazie.

imageZajęcia praktyczne przewidują też kształcenie umiejętności zakresie postępowania w sytuacjach nietypowych, w stanach zagrożenia życia oraz przygotowania osób poszkodowanych do ewakuacji i nadzorowanie ich stanu do czasu przekazania zespołowi ratownictwa medycznego. Całość zajęć podczas każdej edycji kursu kończy sprawdzianem nabytych umiejętności.
W ostatnim dniu szkolenia, na zakończenie zajęć, świadectwa wręczył absolwentom komendant Szkoły insp. Jacek Gil.

(25.5.2015)