O walce z rakiem w auli Szkoły Policji

imagew poniedziałek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Kilkuset młodych ludzi uczestniczyło z tejokazji, w auli słupskiej Szkoły Policji, w wykładzie na temat chorób nowotworowych zorganizowanym przez uczniów słupskiego „Mechanika”. Była to część ogólnopolskiej akcji „Mam haka na raka” prowadzonej w całym kraju przez Polską Unię Onkologii.

Ponad godzinny wykład poświęcony nowotworom skóry, połączony z prezentacją przygotowali młodzi ludzie, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Słupsku - popularnego mechanika. W charakterze gościa, z własnym wykładem, wystąpił również Zoran Stojcev – ordynator oddziałów chirurgicznych słupskiego szpitala.
Wykłady w auli odbyły się w ramach porozumienia o współpracy, które podpisał Komendant Szkoły Policji i Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalych.

Anna Kreft
nauczyciel ZSP nr 4 w Słupsku
  (pobierz)

"Mam Haka na Raka" to ogólnopolski program dla młodzieży, który został opracowany z myślą o budowaniu świadomego zdrowotnie społeczeństwa obywatelskiego. Jak informują organizatorzy akcji, jednym z nadrzędnych celów jest kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez umiejętną edukację i oswajanie z tematyką chorób nowotworowych. Koncepcja „Mam haka na raka” oparta jest na idei Think Global, Act Local (myśl globalnie, działaj lokalnie). W myśl tej zasady, program aktywizuje Polaków i zachęca ich do prowadzenia działań profilaktycznych wśród lokalnych społeczności.

Program wnosi też ową jakość do polskiej ochrony i promocji zdrowia, w sposób naturalny wykorzystując potencjał młodego pokolenia – m.in. siłę perswazji, niekonwencjonalny sposób myślenia czy potrzebę aktywnego współtworzenia otaczającej rzeczywistości. Program, realizowany równolegle do roku szkolnego, ma charakter cykliczny. Każda z edycji dedykowana jest innemu nowotworowi.

(4.2.2013)