Aktualności

Muzyczne oryginały i podróbki - wykład ZPAV

image Naruszania praw producentów nagrań muzycznych w sieci internetowej - elementy teorii i praktyki, pod takim hasłem odbyły się zajęcia fakultatywne, w których mogli uczestniczyć słuchacze kursu podstawowego słupskiej Szkoły Policji. Przypomnijmy, że piractwo fonograficzne to kopiowanie, reprodukowanie, używanie i wytwarzanie bez zezwolenia produktów fonograficznych chronionych prawem autorskim.

Przedstawiciel Związku Producentów Audio-Video (ZPAV) w trakcie wykładu połączonego z pokazem multimedialnym przedstawił, rolę podmiotu, który jest organizacją zbiorowego zarządzania prawami pokrewnymi producentów fonograficznych, a jednocześnie występuje na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jako pokrzywdzony w procesie karnym.
W trakcie wykładu zwrócono szczególną uwagę na naruszenie praw producentów fonograficznych w przypadku rozpowszechniania nagrań muzycznych za pośrednictwem portali internetowych świadczących usługi hostingu oraz oprogramowania opartego na technologii Peer-to-Peer (p2p). Ponadto zostały omówione kwestie odpowiedzialności karnej za utrwalanie i rozpowszechnianie plików zawierających chronione prawnie utwory.

Kazimierz Treger
Związek Producentów Audio Video
  (pobierz)

Szkolenie zostało zorganizowane przez podinsp. Andrzeja Osińskiego w ramach działalności „Koła Prawno-Kryminalistycznego” funkcjonującego przy Zakładzie Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Słupsku.

(30.11.2012)

Powrót na górę strony