Know-How dzielnicowych

image Możliwość wymiany doświadczeń i dyskusji nad niektórymi algorytmami postępowania mieli słuchacze specjalistycznego kursu dzielnicowych, którzy spotkali się w ramach zajęć z kierownikiem jednego ze słupskich rewirów dzielnicowych. Wiele zagadnień przedstawianych podczas szkolenia można było odnieść do sytuacji z codziennej służby dzielnicowego.

W kursie uczestniczą policjanci, którzy na co dzień pełnią funkcję dzielnicowego w miastach. W trakcie miesięcznego szkolenie pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności z zakresu między innymi metod i form pełnienia służby przez dzielnicowego, zagadnień prawno-kryminalistycznych, w tym pracy operacyjnej oraz interwencji policyjnych.
Szkolenie ma nie tylko charakter teoretyczny, ale i praktyczny. Policjanci sporządzają dokumentacje służby dzielnicowego (w tym z postępowania przygotowawczego, pomoc ofiarom przemocy domowej). W trakcie zajęć biorą też udział w symulacjach interwencji policyjnych, podejmowanych wobec różnych osób oraz w różnych sytuacjach. Kurs tego typu daje również możliwość wymiany doświadczeń między jego uczestnikami i wykorzystania doświadczeń innych policjantów podczas własnej służby. Jedną możliwości wymiany doświadczeń są zajęcia z policjantami Komendy Miejskiej w Słupsku, którzy pełnią funkcje dzielnicowego.

W trakcie zajęć z sierż. Andrzejem Hurko, kierownikiem Rewiru Dzielnicowych w I-szym Komisariacie Policji w Słupsku, mówiono o doświadczeniach z codziennej pracy dzielnicowego, na którą składa się między innymi obchód dzielnicy, udzielanie pomocy komornikowi przy czynnościach egzekucyjnych, rozwiązywanie konfliktów rodzinnych ofiar przemocy domowej, spotkania z przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych i średnich. Mówiono także o praktycznych aspektach udzielania pomocy bądź asysty uprawnionym organom podczas prowadzenia czynności egzekucyjnych.

(24.10.2012)