Nasza Klasa i Allegro

imageO tym, jak nie zostać oszukanym i jak nie dopuścić do kradzieży profilu, mówili podczas fakultatywnych zajęć w Szkole Policji specjaliści największych polskich portali internetowych. Młodzi policjanci, którzy wkrótce podczas swojej służby mogą zetknąć się z nieuczciwymi internautami, dowiedzieli się między innymi, jak przyjąć zgłoszenie od poszkodowanej osoby, a także, co wskazuje, że osoba, z którą kontaktujemy się w internecie, może mieć nieuczciwe zamiary. We wczorajszych (08.11), popołudniowych fakultetach, udział wzięło kilkuset słuchaczy.

Zajęcia ze słuchaczami prowadzą specjaliści z firm, których działalność oparta jest w głównej mierze na internecie. Swoimi doświadczeniami w walce z nieuczciwymi internautami podzielili się przedstawiciele portalu aukcyjnego Allegro oraz portalu społecznościowego nk.pl.
Jest to już kolejna edycja tego rodzaju wykładów. W czasie wolnym od zajęć młodzi policjanci mają możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy z zakresu przestępstw popełnianych przy wykorzystaniu ogólnoświatowej sieci. Specjaliści w zakresie zabezpieczeń internetowych przekazują słuchaczom wiedzę na temat sposobów popełniania przestępstw, a także metod ujawniania takich zdarzeń. Wszystkie wykłady są bogato ilustrowane prezentacjami, a w niektórych przypadkach prelegenci przywożą ze sobą także, zabezpieczone przez policję, przedmioty służące do popełniania przestępstw. Tematem jedno z wykładów było między innymi ujawnianie przestępstw popełnianych drogą elektroniczną na przykładzie portalu nk.pl.

Marta Grzybkowska
Dział Bezpieczeństwa - allegro.pl
  (pobierz)

Aleksander Gacek
Starszy specjaliska ds. bezpieczeństwa - Nasza Klasa
  (pobierz)

Aby wykrywanie oszustów było szybkie i skuteczne, już na poziomie przyjęcia zgłoszenia policjant powinien uzyskać od osoby poszkodowanej niezbędne informacje, które mogą pomóc w śledztwie. Między innymi dlatego, podczas wczorajszych popołudniowych wykładów, prelegenci uczulali słuchaczy na pwene istotne, choć z pozoru mało znaczące informacje, jakie można uzyskać od osoby, która stanie się ofiarą internetowych oszustów. Szybkie uzyskanie określonych informacji pozwala z dużym prawdopodobieństwem namierzyć nieucziwego internautę i pociągnąć go do odpowiedzialności.

(9.11.2011)