Zespół Interdyscyplinarny w praktyce

Data publikacji 26.04.2024

Jak wygląda współpraca pomiędzy podmiotami tworzącymi Zespół Interdyscyplinarny, który zajmuje się przeciwdziałaniem przemocy domowej - ten temat omawiali w Szkole Policji przedstawiciele i przedstawicielki różnych organizacji, które zajmują się zagadnieniami z tego zakresu.

Zespół Interdyscyplinarny tworzony jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W skład Zespołu wchodzą osoby reprezentujące jednostki pomocy społecznej, gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych, Policję, Kuratorską Służbę Sądową, oświatę, ochronę zdrowia a także organizacje pozarządowe.
Podstawowym celem działania Zespołu Interdyscyplinarnego jest koordynacja działań w celu skutecznego rozwiązywania problemów związanych przede wszystkim z przemocą w rodzinie.

Spotkanie, które odbyło się w Szkole Policji miało na celu pokazanie charakterystyki spraw, którymi zajmują się aktualnie osoby z Zespołu Interdyscyplinarnego. Przekazana policyjnym nauczycielom wiedza i spostrzeżenia pozwolą w odpowiedni sposób przygotowywać słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego, którzy w swojej przeszłej służbie - podczas podejmowanych interwencji - zetkną się ze zjawiskiem przemocy w rodzinie.
Poszerzona wiedza z tego zakresu przekazywana jest też na kursach specjalistycznych, między innymi na kursie poświęconym przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (PpwR).

Swoją wiedzą i doświadczeniem z policyjnymi wykładowcami podzieliła się zawodowa Kurator z III. Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Słupsku, Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku oraz policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.
W trakcie ożywionej dyskusji mówiono o pracy zespołów interdyscyplinarnych i grup diagnostyczno-pomocowych; mówiono także o tym, jak ważna jest współpraca pomiędzy różnymi podmiotami w ramach procedury Niebieskiej Karty - procedury, która ma zatrzymać przemoc.

O przemocy domowej możemy mówić zawsze wtedy, gdy ktoś bliski działając umyślnie i wykorzystując przy tym swoją przewagę (np. siły), narusza Twoje prawa i dobra osobiste, a także powoduje, że cierpisz i ponosisz jakieś szkody.
Pamiętaj!, przemoc w rodzinie to nie tylko bicie i siniaki! Oprócz fizycznego znęcania się zalicza się do niej także przemoc psychiczną, seksualną czy ekonomiczną (kontrolę finansów i życia zawodowego). Ponadto zazwyczaj występują one łącznie, np. w rodzinie, w której ma miejsce przemoc fizyczna, pojawia się i przemoc psychiczna.

Jeśli doświadczasz takiej przemocy lub znasz osoby nią dotknięte skontaktuj się ze swoim dzielnicowym - znajdziesz go między innymi za pośrednictwem aplikacji mobilnej Moja Komenda:
dla urządzeń systemu Android
dla urządzeń systemu iOS

W nagłej sytuacji zawsze dzwoń na numer alarmowy 112.