Policyjne szkolenie leśników

Data publikacji 22.04.2024

By jeszcze efektywniej pomagać i chronić należy cały czas doskonalić już nabyte umiejętności, także w ramach współpracy między różnymi służbami mundurowymi. Pod okiem policyjnych wykładowców słupskiej Szkoły Policji leśnicy i pracownicy administracji leśnej Nadleśnictwa Ustka doskonalili swoje ratownicze umiejętności.

W ramach ćwiczeń każdy leśnik musiał udzielić pierwszej pomocy osobie, która straciła przytomność i dodatkowo przestała oddychać (stan NZK - nagłe zatrzymanie krążenia).
Oprócz samych czynności ratowniczych uczestnicy musieli również przysposobić do działań ratowniczych inne osoby, między innymi w celu powiadomienia służb ratowniczych. Policjanci szczególną uwagę zwracali na bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy a także prawidłową ocenę stanu przytomności i czynności oddechowych.

Osobną kwestią było omówienie przez policjantkę technik autopomocy. Leśnicy zainteresowani byli sytuacjami poważnych ran i złamań, na które mogą być narażeni pełniąc w pojedynkę służbę w lasach. Przedstawicielka Szkoły Policji omówiła działanie i zastosowanie opaski uciskowej (stazy taktycznej) oraz opatrunku izraelskiego - środków, które wielu policjantów nosi przy sobie podczas pełnienia służby. W zgodnej opinii leśników, tego rodzaju środki ratownicze zdecydowanie podnoszą poziom własnego bezpieczeństwa a także wpływają na psychiczny komfort służby.

Kolejnym elementem policyjnego szkolenia dla leśników i pracowników administracyjnych nadleśnictwa Ustka były warsztaty antystresowe, poświęcone identyfikacji i sposobom radzenia sobie ze stresem. Policyjna psycholog ze Szkoły Policji omówiła sytuacje, w których osoba doznaje stresu a następnie omawiała jego wpływ na organizm człowieka. W dalszej części leśnicy wspólnie z policjantką omawiali sposoby i metody redukcji stresu, który oprócz funkcji mobilizacyjnej może mieć także niekorzystny wpływ na organizm człowieka.

Wspólne szkolenia policjantów słupskiej Szkoły Policji i leśników Nadleśnictwa Ustka nie ograniczają się jedynie do zakresu pierwszej pomocy i warsztatów antystresowych. W ramach wspólnych działań organizowane są także szkolenia dotyczące postępowania mandatowego, wykorzystania środków przymusu bezpośredniego, a także specyfiki pełnienia służby patrolowej na terenach leśnych przez patrole każdej z formacji lub wspólne patrole mieszane.