Rozmowy o uzależnieniach

Data publikacji 16.04.2024

Substancje odurzające, ich wpływ na dzieci i młodzież oraz rozpoznanie osoby po zażyciu takich substancji - o tym między innymi mówiono podczas warsztatów poprowadzonych przez wykładowcę Szkoły Policji. W zajęciach uczestniczyli nauczyciele słupskich szkół oraz sanepidu.

Warsztaty były częścią programu edukacyjnego „Trzymaj formę”. W jego ramach przewidziano między innymi zajęcia dla nauczycieli poświęcone rozpoznawaniu substancji odurzających i psychotropowych a także prawidłowemu identyfikowaniu symptomów, które występują u dzieci i młodzieży po ich zażyciu. Informacje na ten temat przekazywał pedagogom i pracownikom sanepidu asp.szt. Łukasz Chłopicki z Zakładu Służby Kryminalnej.

Wiedza którą podzielił się policyjny wykładowca dotyczyła między innymi podziału substancji psychoaktywnych oraz efektów, jakie wywołują u młodych ludzi. Dużo czasu poświęcono między innymi na omówienie charakterystycznych objawów, wśród których mogą pojawić się:

• przekrwione spojówki,
  •  słodkawa woń oddechu, włosów i ubrania,
  • duża ruchliwość,
  • zniesienie poczucia zmęczenia,
  • słowotok, gadatliwość,
  • rozszerzone źrenice, brak reakcji źrenicy na światło,
  • lęki, urojenia, omamy wzrokowe i słuchowe,
  • silne halucynacje,
  •  prowadzenie rozmów z wyimaginowanymi osobami,
  • skłonności do nieuzasadnionego śmiechu.

Przekazywanie tego rodzaju wiedzy przez policyjnych wykładowców nauczycielom pozwoli również, w dalszej perspektywie, także rodzicom szybciej zidentyfikować zachowania młodych ludzi, którzy zażyli zabronione substancje i pozwoli na jak najwcześniejsze rozpoczęcie działań pomocowych zmierzających do walki z uzależnieniem bądź zaprzestania przyjmowania tego rodzaju substancji. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, znajdziesz ją między innymi pod poniższymi adresami i numerami telefonów:

Poradnia Narkotykowa on-line: www.narkomania.org.pl
bezpłatne porady na e-mail,
czaty i rozmowy wideo z ekspertami
baza placówek w rejonie Twojego miejsca zamieszkania.

Ogólnopolski telefon zaufania Narkotyki - Narkomania: 801-199-990
(codziennie w godz. 16.00 - 21.00)
wsparcie i rozmowa z wykwalifikowanymi konsultantami,
informacje na temat leczenia, terapii i form pomocy.

Infolinia Stowarzyszenia KARAN: 800-120-289
(od poniedziałku do piątku w godz.: 10.00 - 17.00)
informacje i porady dla osób uzależnionych,
pomoc rodzinom osób uzależnionych.