Kształci policjantów z pierwszej pomocy, w czasie wolnym ratuje ludzkie życie

Data publikacji 11.04.2024

Na co dzień kształci policjantów z pierwszej pomocy a po służbie dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Ratowanie życia i pomoc innym to jedna z pasji asp. Macieja Lewandowskiego wykładowcy ze Szkoły Policji w Słupsku.

Na co dzień mł.asp. Maciej Lewandowski pełni służbę w Zakładzie Ogólnozawodowym, gdzie zajmuje się kształceniem i doskonaleniem policjantów w zakresie pierwszej pomocy. Młodym adeptom policyjnego rzemiosła pokazuje, jak udzielić pierwszej pomocy i zaopiekować się osobą poszkodowaną. Na kursach specjalistycznych doskonali u policjantów już nabyte umiejętności ratownicze między innymi na kursach z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP), po których policjanci otrzymują certyfikat poświadczający nabytą wiedzę i umiejętności.

W czasie wolnym od służby policjant pełni dyżury na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. Praca w takim miejscu pozwala nie tylko nieść pomoc innym, ale daje także możliwość zdobywania nowej wiedzy i doświadczeń.

W procesie kształcenia policjantów z pierwszej pomocy, doświadczenia z SOR`u dają możliwość przygotowania policjantów zgodnie z najnowszymi wytycznymi medycyny ratunkowej. W takiej sytuacji można jeszcze lepiej przygotować policjantów nie tylko z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ale także współpracy z Zespołami Ratownictwa Medycznego. Często bowiem zdarza się tak, że na miejscu zdarzenia z osobami poszkodowanymi pierwsi są policjanci, którzy zabezpieczają miejsce zdarzenia i udzielają pierwszej pomocy. Odpowiednio przygotowani mogą także - o ile jest taka możliwość - zebrać wywiad od poszkodowanych a następnie wszystkie te wiadomości przekazać załodze karetki, co wydatnie pomaga w ratowaniu zdrowia i życia.

Wykładowca słupskiej Szkoły Policji propaguje też podstawowe zagadnienia za pomocą krótkich materiałów, których znajomość może w niektórych sytuacjach realnie wpłynąć na uratowanie ludzkiego życia. Poniżej prezentujemy jeden z najnowszych artykułów mł.asp. Macieja Lewandowskiego na temat zawału mięśnia sercowego.

Broszura w pliku (.PDF)