O zagrożeniach z uczniami

Data publikacji 10.04.2024

Zachowania młodych ludzi w rzeczywistości i przestrzeni wirtualnej, odpowiedzialność za swoje czyny oraz postrzeganie koleżanek i kolegów z klasy - to tematy które poruszyły podczas spotkania z młodzieżą wykładowczynie Szkoły Policji. Spotkanie odbyło się w słupskiej Szkole Podstawowej nr 5.

Asp. Adriana Pawłoś oraz asp. Edyta Żuk rozmawiały z uczniami o różnego rodzaju przestępstwach popełnianych przez młodzież a także o tym, że popełnianie takich czynów może prowadzić do demoralizacji młodego człowieka. Osobnym tematem były negatywne zachowania młodych ludzi w internecie, w tym między innymi stalking. Policjantki podkreślały, że internet nigdy nie jest anonimowy i praktycznie zawsze można ustalić sprawcę nagannych zachowań.

W trakcie zajęć policjantki rozdały także ulotki informacyjne z numerami telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży, pod którymi całodobowo można uzyskać wsparcie i pomoc. Wykładowczynie zwróciły także uwagę na problemy w grupach rówieśniczych związane z dyskryminacją lub uszkadzaniem mienia. W tym kontekście mówiono o odpowiedzialności młodych ludzi i działaniach jakie może wobec nich podjąć Sąd Rodzinny.

Na zakończenie odbyły się krótkie ćwiczenia, w czasie których uczniowie dobrani losowo w małych grupach mieli za zadanie wskazać pozytywną cechę stojącej obok koleżanki bądź kolegi. Krótka zabawa dała uczniom moment refleksji nad tym w jaki sposób postrzega się kolegów i koleżanki ze swojej klasy.