Aktualności

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Data publikacji 25.03.2024

Potrącenie kobiety jadącej przez przejście dla pieszych na hoverboardzie - tak przedstawiał się początkowy scenariusz zdarzenia drogowego na terenie Szkoły Policji, w ramach popołudniowych fakultetów słuchacze doskonalili swoją wiedzę z zakresy ruchu drogowego i pierwszej pomocy.

Ostatnia edycja popołudniowych zajęć fakultatywnych została poszerzona o elementy udzielania pierwszej pomocy. Patrol policjantów, który przyjechał na miejsce musiał dodatkowo udzielić pomocy poszkodowanej kobiecie, która została potrącona przez samochód jadąc po przejściu dla pieszych na elektrycznej deskorolce.

Słuchacze, którzy przyjechali na miejsce, oprócz ustawienia niezbędnego oznakowania zajmowali się także udzieleniem pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Taki sposób realizacji zajęć pozwolił również na utrwalenie algorytmów postępowania w trakcie udzielania pierwszej pomocy.
W dalszej kolejności słuchacze przeprowadzili oględziny miejsca kolizji drogowej, a następnie  wykonali wszystkie czynności ze zwróceniem uwagi na prawidłowe zwymiarowanie drogi i usytuowania pojazdów oraz wskazanie stałych punktów odniesienia (SPO).
Pod okiem policyjnych wykładowców policjanci dokonali rozpytania uczestników i świadków zdarzenia. W stosunku do uczestników zdarzenia przeprowadzili również kontrolę stanu trzeźwości.

Zajęcia przeprowadzili wykładowcy, którzy przed rozpoczęciem pracy dydaktycznej w Szkole Policji przez wiele lat pełnili służbę w policyjnych Wydziałach Ruchu Drogowego lub w Zespołach Ratownictwa Medycznego.
Tak przeprowadzone ćwiczenia bardzo dobrze przygotowują policjantów do przyszłej służby. Gdy w realnych warunkach policjanci spotkają się z tego typu zdarzeniami będą już mieli praktycznie przećwiczone wszystkie algorytmy.

Powrót na górę strony