Doskonalenie konwojowania

Data publikacji 31.01.2024

Oprócz szkolenia nowych policyjnych kadr słupska Szkoła Policji prowadzi również wiele specjalistycznych kursów dla policjantów z dłuższym stażem służby; jednym z nich jest kurs specjalistyczny dla policjantów wykonujących czynności związane z konwojowaniem i doprowadzeniem osób.

Na kursie poświęconym tej tematyce policjanci doskonalą swoje umiejętności między innymi z taktyki sprawdzania osoby konwojowanej i doprowadzanej. Podczas zajęć omawiane są również realizacje konwojów policyjnymi środkami transportu oraz przemieszczanie się ciągami komunikacyjnymi w sądach, prokuraturach oraz zakładach opieki medycznej. Policjanci przeprowadzają również ćwiczenia poświęcone kontroli osobistej i umieszczaniu osób w pomieszczeniu przejściowym.

Na podstawie przygotowanych założeń, w specjalnych salach symulacyjnych przeprowadzane są też ćwiczenia doskonalące umiejętności w zakresie sprawdzania osoby, wprowadzania jej do samochodu, rozmieszczania w policyjnym środku transportu oraz wyprowadzania z niego.
Wykładowcy zwracają również uwagę na sytuacje nadzwyczajne, takie jak: próba ucieczki, zamach na zdrowie osób uczestniczących w konwoju, czynny lub bierny opór oraz agresywne zachowanie osoby konwojowanej.