Plany policyjnych krwiodawców

Data publikacji 30.01.2024

Akcje zbiorowego oddawania krwi dwa razy w miesiącu, pogadanki promujące krwiodawstwo oraz imprezy integrujące społeczność członkowską - to zamierzenia planowane na ten rok przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK działający przy Szkole Policji w Słupsku.

Krwiodawcy Szkoły Policji należą do jednego z najbardziej aktywnych na Pomorzu Środkowym Klubów HDK, które działają pod egidą Polskiego Czerwonego Krzyża. Krew oddawana przez policjantów trafia nie tylko na Pomorze, ale również do dużych ośrodków w Katowicach, Warszawie i Bydgoszczy. Takie akcje pomagają między innymi przy operacjach kardiologicznych.

W ubiegłym roku policyjni krwiodawcy oddawali krew w ramach planowych pobrań a także kilka razy spieszyli do stacji krwiodawstwa na hasło „Ratunek”, gdy pilnie potrzebna była określona grupa krwi dla osób znajdujących się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. W ubiegłym roku krew oddało 231 osób, z których 43 osoby zrobiły to po raz pierwszy w życiu.
Zebrano łącznie 93,88 litra krwi pełnej krwi; 9,63  litra osocza oraz 5,43 litra płytek krwi.

Na ten rok policyjni krwiodawcy planują zbiorowe oddania krwi dwa razy w miesiącu. W lutym zaplanowano wstępnie takie na czwartki: 8.II. oraz 22.II. w planach jest również organizacja rajdów rowerowych i spływów kajakowych, które również służyć będą promocji honorowego oddawania krwi.
W ostatnim czasie odbyło się także zebranie sprawozdawczo wyborcze, na którym funkcję Prezesa Klubu HDK PCK przy szkole Policji w Słupsku powierzono na kolejną kadencję Pani Annie Gołębiowskiej.

Klub HDK PCK przy Szkole Policji w Słupsku powstał 24 stycznia 1986 roku. Osoby zainteresowane wstąpieniem do Klubu mogą kontaktować się telefonicznie z panią Prezes pod numerem telefonu: 477 437 560 w godzinach 7.15-15.15. Warto również dodać, że członkami Klubu mogą być również osoby, które z różnych przyczyn nie mogą oddawać krwi.