Spieszą z pomocą również po służbie

Data publikacji 18.01.2024

Widząc zdarzenie drogowe i rannego leżącego na jezdni, natychmiast pospieszyli z pomocą. Czterech policjantów z Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, która przebywa na ćwiczeniach w słupskiej Szkole Policji pokazało jak w praktyce realizowane jest nasze hasło „Pomagamy i chronimy”.

Do zdarzenia doszło kilka dni temu w Warszawie na zjeździe z drogi ekspresowej S8 w kierunku alei Prymasa Tysiąclecia. Jadąc nieoznakowanym pojazdem policjanci zauważyli przed sobą stojący w poprzek pasa ruchu samochód osobowy. W jego pobliżu leżał mężczyzna a kolejny kręcił się zdenerwowany wokół lekko uszkodzonego pojazdu.

Po dojechaniu do miejsca zdarzenia policjanci zabezpieczyli teren. Włączyli w swoim pojeździe światła błyskowe oraz ustawili trójkąty ostrzegawcze. Zajęli się także leżącym mężczyzną u którego zaobserwowali krwawiącą ranę głowy oraz niewielkie krwawienie z nosa. Dodatkowo poszkodowany był nieprzytomny. Policjanci zajęli się wstępnym badaniem i udzielaniem pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie, który w trakcie udzielania pomocy zaczął stopniowo odzyskiwać świadomość.

Policjanci zajęli się również drugą osobą, która znajdowała się w pojeździe. Na posiadała ona widocznych ran lub innych uszkodzeń ciała ale wymagała wsparcia psychicznego, gdyż była w stanie dużego zdenerwowania.

W czasie udzielania przez policjantów pomocy inni świadkowie wezwali pomoc i po kilkunastu minutach na miejsce przyjechał zespół ratownictwa medycznego oraz patrol policji i zastęp straży pożarnej. Policjanci przekazali przybyłemu na miejsce patrolowi policji niezbędne informacje o wykonanych czynnościach na miejscu zdarzenia oraz swoje dane osobowe. Po uzyskaniu zgody pojechali w dalszą podróż do słupskiej Szkoły Policji.

Wśród czterech policjantów, którzy obecni byli na miejscu zdarzenia, trzech posiadało uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy a jeden był ratownikiem medycznym. W tej chwili przygotowują się oni w Słupsku do wyjazdu na misję Unii Europejskiej Eulex do Kosowa. Na co dzień pełnią służbę w stołecznym Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji oraz w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji.