"Niepodległa do Hymnu!"

Data publikacji 11.11.2023

Wspólne odśpiewanie hymnu i podniesienie flagi państwowej na maszt - w ten sposób Szkoła Policji przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu!".

Na apelu porannym, w którym uczesticzyli wszyscy słuchacze oraz karda wraz z Komendantem Szkoły, odczytano krótki rys historyczny dotyczący historii Święta 11 listopada a następnie wszyscy wspólnie odśpierwali hymn państwowy. Relacją filmową z tego wydarzenia publikujemy poniżej.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.14 MB)

Dzień 11 listopada - który stał się świętem niepodległości - jest datą symboliczną. Odnosi się do terminu zakończenia I-szej wojny światowej poprzez zawarcie układu rozejmowego w Compiègne (kąpień), pomiędzy Ententą (antantą) i Cesarstwem Niemieckim.
Święto związane jest również z powrotem do Warszawy marszałka Józefa Piłsudskiego, który wcześniej przebywał w więzieniu, w twierdzy w Magdeburgu a po powrocie do stolicy objął funkcję Naczelnika Państwa.
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 1937 roku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej święto zostało zniesione przez władze komunistyczne.
Dopiero w 1989 roku przywrócono pierwotne przedwojenne ustalenia, czyniąc ponownie 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości i dodatkowo - dniem wolnym od pracy.