Historia turniejowej rywalizacji

Data publikacji 15.09.2023

Kilka dni temu zakończyła się rywalizacja najlepszych par patrolowych policjantów prewencji. Finał Turnieju Par Patrolowych „Patrol roku” rozgrywany jest w Słupsku od 1994 roku. W naszym archiwum posiadamy migawki filmowe z pierwszych edycji tej imprezy.

Po raz pierwszy turniej odbył się w październiku 1994 roku. Przygotowania imprezy podjęła się szkoła Policji w Słupsku, a współorganizatorem było Słupskie Policyjne Towarzystwo Sportowe. Zawodom nadano charakter spartakiadowy, zgodnie z przepisami Światowej i Europejskiej Unii Sportu. Natomiast Biuro Kadr i Szkolenia KGP nadało imprezie rangę Mistrzostw Polski Policji. Ówczesny Komendant Główny Policji wyraził nadzieję, że turniej będzie kontynuowany w przyszłości, a jego formuła zostanie tak utworzona, aby rywalizacją objąć wszystkich policjantów prewencji, niezależnie od zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji.

Pierwsza edycja turnieju liczyła 6 konkurencji

• Test z wiedzy policyjnej,
  • Tor przeszkód zakończony strzelaniem z broni palnej,
  • Strzelanie zza osłony do ukazujących się celów,
  • Techniki obezwładniania osób,
  • Jazda sprawnościowo-szybkościowa radiowozem,
  • Pływanie ratownicze.

Ze względu na problemy organizacyjne ostatecznie jazdę sprawnościowo-szybkościową radiowozem zamieniono na bieg terenowy na dystansie 1000 metrów a pływanie ratownicze - na pływanie użytkowe na dystansie 50 metrów.

O tym jak ewoluowały turniejowe konkurencje opowiada poniższy film.

Film Historia turniejowej rywalizacji

Pobierz plik Historia turniejowej rywalizacji (format mp4 - rozmiar 40.83 MB)