Pasje pracowników Policji

Data publikacji 12.09.2023

Różnego rodzaju pasje i zainteresowania rozwijają poza godzinami pracy pracownicy Szkoły Policji w Słupsku. Wśród tych działań jest również wolontariat, czyli poświęcanie swojego czasu na rzecz innych.

Jedną z takich osób jest w naszej Szkole pani dr Grażyna Szot, która od kilku lat aktywnie wspiera Fundację Rozwoju Integracji Społecznej AKCES w gdańskiej dzielnicy Orunia. Fundacja ta podejmuje szereg działań z zakresu szeroko pojętej integracji społecznej osób niepełnosprawnych intelektualnie i zaburzonych psychicznie oraz innych grup marginalizowanych i defaworyzowanych.
Od kilku lat pani dr Szot, gdy tylko jest to możliwe, poświęca część swojego wolnego czasu podopiecznym fundacji; wyjeżdża z nimi na wycieczki a także uczestniczy w wielu zajęciach integracyjnych i rehabilitacyjnych.

Jak mówi pani Grażyna, bardzo często zdarza się, że osoby ze szczególnymi potrzebami mają problem w normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie, gdyż właśnie te ich szczególne potrzeby są opacznie interpretowane i odbierane przez inne osoby. Jeśli na przykład osoba mówi nieco nieskładnie i przeciąga zdania, nie musi to oznaczać, że jest pod wpływem alkoholu, a potrzebuje jedynie większej uwagi ze strony osoby, do której mówi.

Poprzez wspólne spędzanie czasu podczas wyjazdów i różnego rodzaju zajęć nasza wolontariuszka uczula również podopiecznych fundacji, by nie dali się wykorzystać jako tak zwane „słupy” - czyli osoby, na które, po podaniu danych osobowych, zawierane są umowy pożyczek i kredytów.
Inną ważną kwestią, o której często dr Grażyna Szot rozmawia z podopiecznymi, jest ich obraz policjanta jako stróża porządku. U części osób ze szczególnymi potrzebami w dalszym ciągu potrzebne jest kształtowanie obrazu policjanta, który najpierw służy pomocą a dopiero w dalszej kolejności egzekwuje prawo zgonie z hasłem „Pomagamy i chronimy”.

Na co dzień dr Grażyna Szot zajmuje się pracą związaną z działalnością wydawniczą słupskiej Szkoły Policji. Na swoim stanowisku pracuje w naszej jednostce już kilkanaście lat.