Skanowanie miejsca zdarzenia

Data publikacji 11.09.2023

Aby jak najlepiej wyszkolić słuchaczy szkoleń zawodowych i kursów specjalistycznych członkowie kadry Szkoły Policji doskonalą swoją wiedzę i umiejętności podczas zajęć prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin. Jedne z ostatnich zajęć poświęcone były skanerom 3D i mapowaniu miejsc zdarzeń.

Wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej uczestniczyli w krótkich warsztatach poświęconych wykorzystaniu zaawansowanych urządzeń elektronicznych do pomiaru w technologii 3D geometrii otoczenia, położenia i konfiguracji śladów na miejscu zdarzenia drogowego lub w miejscu popełnienia czynu zabronionego.
W polskiej Policji ponad 100 jednostek wykorzystuje tego rodzaju technologię i urządzenia, które umożliwiają dokładne, realistyczne odwzorowanie dokumentowanego miejsca zdarzenia.

W czasie warsztatów wykładowcy zapoznali się również z działaniem najnowszych  modeli skanerów laserowych 3D, które potrafią stworzyć sferyczny obraz otoczenia w czasie kilku minut. Wcześniejsze generacje takich urządzeń potrzebowały na stworzenie kolorowej chmury punktów 3D od jednej do nawet kilku godzin.
W zajęciach oprócz wykładowców Zakładu Służby Kryminalnej uczestniczyła także grupa słuchaczy przebywających w słupskiej Szkole Policji na szkoleniu zawodowym podoficerskim.